نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

دلیلی که از این موضوع آگاهی داریم از شیوه دروغ گفتن بچه ها می آید، که با سن آن ها تغییر  میکند یک بار پای سخنان یک استاد روانشناسی نشسته بودم که  درباره اتفاقات روی داده  هنگام اولین  دروغ  گفتن های  بچه ها صحبت می کرد . با عذر خواهی از آن استاد چیزی که به یاد می آورم این گونه است :

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

بیل و برادرش راسل نصف شب روی تخت بالا و پایین می پریدند (در سرپیچی از دستورات اکید والدینشان ). آن ها چهار چوب تخت را شکستند و صدای آن ، پدر عصبانی را بیدار کرد . پدر به سرعت وارد اتاق شد،به تخت شکسته اشاره کرد و فریاد زد :

«شما این کارو کردین ؟» پسر بزرگ تر با مِن و مِن گفت : « نه بابا ! من این کارو نکردم! » سپس مکث کرد و چشمانش برق زد «اما می دونم کار کی بود. یه نفر از پنجره وارد اتاق شد روی تخت ۱۰ بار بالا و پایین پرید و اونو شکست ، بعد از پنجره بیرون پرید و از خیابون به طرف پایین دوید! » پیشانی پدر چروک افتاد . « پسر ، این اتاق پنجره نداره. » پسر فکر همه چیز را کرده بود. « می دونم بابا ! پنجره رو هم با خودش برد ! »

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

بله ، بچه ها دروغگوهای خوبی نیستند ، حداقل در ابتدا . کودکان در اوایل خیال و واقعیت را به دشواری از هم تشخیص می دهند ، به همین دلیل است که به بازی های تخیلی علاقه دارند . آن ها همچنین تصور می کنند که والدینشان همه چیز را می دانند ، اعتقادی که تا هنگام بلوغ به طور کامل از بین نمی رود. با وجود این ، این اعتقاد حدود ۳۶ ماهگی به تدریج تحلیل می رود ، زمانی که کودکان در می یابند که والدین نمی توانند همیشه ذهن آن ها را بخوانند . کودکان کشف می کنند که می توانند بدون آن که به دام بیفتند به والدینشان اطلاعات اشتباه بدهند ، و این موضوع آن ها را شادمان ( یا وحشت زده ) میکند. یا همانگونه که داستان استاد نشان می دهد ، کودکان فکر می کنند که می توانند .

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

فهم کودک  از این که شما نمی توانید ذهن او را بخوانید با شروع چیزی مصادف است که آن را مهارت های نظریه ذهن می خوانیم . نظریه ذهن ( برای خواندن مقاله نظریه ذهن کلیک کنید)با گذشت زمان ایجاد می شود.

این مطلب ادامه دارد…

پرورش ذهن-دقت وتمرکز

رشد اخلاقی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X