آیا استفاده از اینترنت مغز ما را تغییر می دهد؟

Is Internet Use Changing Our Brains?

ترجمه شده توسط مرکز پرورش ذهن فرزام

خیلی ساده می‌بینیم که اینترنت زندگی ما را تغییر داده است. بر اساس گزارش اخیر مرکز تحقیقات Pew، اکثر بزرگسالان روزانه آنلاین می‌شوند و از هر چهار نفر، بیش از یک نفر”تقریبا به طور مداوم” آنلاین هستند. اما آیا فعالیت گسترده آنلاین، در مغز ما تاثیر می‌گذارد؟ این مسئله در پژوهش اخیر منتشر شده در نشریه جهان روانپزشکی مطرح شده است.

دکتر جوزف فریت استاد دانشگاه غرب سیدنی استرالیا و همکارانش در مورد نحوه استفاده از اینترنت در سه حوزه عملکرد:

توجه – دنیای آنلاین جریان دائمی حواس پرتی‌های دیجیتال را ایجاد می‌کند.

حافظه – مقدار زیادی از اطلاعات به راحتی در دسترس افراد قرار می‌گیرد.

تعاملات اجتماعی – ارتباطات اجتماعی شامل مشارکت ارتباط در دنیای آنلاین و دنیای واقعی شده است.

بررسی انجام داده‌اند.

آنها طیف وسیعی از تحقیقات شامل مطالعات روانشناختی، روانپزشکی و عصبی را بررسی کردند. آنها نتیجه گرفتند که به طور کلی، تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از اینترنت می‌تواند تغییرات فوری و پایدار در هر یک از این زمینه های شناخت را در مغز ایجاد کند.

ترجمه شده توسط مرکز پرورش ذهن فرزام

توجه: دیدن افرادی نشسته در کنار میز با کامپیوترهای مختلف یا لپ تاپ شان که  اطلاعات آنلاین و تصاویر مختلف را در رسانه‌ها دنبال می‌کنند ما را تشویق می‌کند به سرعت تمرکز خود را به جای حفظ کردن در یک حوزه به چند وظیفه و کار معطوف کنیم، این کار بر حفظ تمرکز ما تاثیر می‌گذارد و ممکن است بر توانایی ما برای تمرکز در آینده نیز موثر باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که این رفتار ممکن است منجر به اختلال در دقت و کاهش توانایی برای حفظ توجه شود.

گوشی های هوشمند و بسیاری از تلفن های همراه خود را برای اخبار، رسانه های اجتماعی یا تماس شخصی به طور مرتب بررسی می‌کنند. به نظر می رسد این رفتار با «پاداش اطلاعات» که با اطلاعات جدید به دست می آید تقویت می شود.

ترجمه شده توسط مرکز پرورش ذهن فرزام

حافظه:  دسترسی آسان به مقدار زیادی از اطلاعات و تغییر روش رسیدن به اطلاعات بر روند حافظه ما تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، دسترسی سریع به اطلاعات نامحدود نیاز به یادآوری بسیار کمتر دارد. ما مجبور نیستیم یاد بگیریم یا چیزهایی را که ما به راحتی می‌توانیم جستجو یا بازیابی آنلاین کنیم دیگر نیازی به یادسپاری نخواهد داشت.

ترجمه شده توسط مرکز پرورش ذهن فرزام

تعاملات اجتماعی:  بر اساس پژوهش ها، دنیای اجتماعی آنلاین با زندگی اجتماعی واقعی همخوانی دارد و نویسندگان می‌گویند ممکن است رسانه های اجتماعی به دنیای واقعی در راه های غیرقابل پیش بینی منجر شوند. در حال حاضر ما یادگرفته ایم با نمایش یک نصویر آنلاین فریاد یا لبخند زنانه بزنیم.  با انجام یک بازی بر روی مک بوک نقره ای فضایی روشن و واضح از اجتماع ایجاد می‌گردد و  در واقع یک درگیری جدید بین اینترنت و زندگی اجتماعی ما، از جمله مفاهیم اساسی مانند عزت نفس صورت پذیرفته است.

تاثیرات در مراحل مختلف زندگی و زندگی

این مطالعه همچنین استفاده های مختلف و تاثیرات اینترنت در سنین مختلف را در نظر گرفت. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که استفاده از اینترنت ممکن است تأثیرات متفاوتی در عملکرد شناختی و اجتماعی در سنین مختلف داشته باشد.

به عنوان مثال، حواس پرتی و دسترسی آسان به اطلاعات می‌تواند برای کودکان و رشد مغز نوجوانان مشکل ساز باشد. بعضی از پژوهش ها اثرات اولیه منفی و چندگانه فضای دیجیتال را در نوجوانان ثابت کرده‌اند. استفاده زیاد از اینترنت با کاهش توانایی‌های کلامی در میان کودکان خردسال همراه است. استفاده گسترده اینترنت نیز می تواند اثرات غیر مستقیم مانند اختلال در خواب یا کاهش تعاملات اجتماعی در زندگی واقعی داشته باشد.

از سوی دیگر، نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که ممکن است آنلاین بودن ممکن است باعث تحرک مثبت مغز گردد و عملکرد مغز را در افراد مسن تر بهبود بخشد. همچنین، در حالی که جوانان در رسانه های اجتماعی بیشتر در معرض رد شدن، فشار همتایان و ارزیابی های منفی قرار دارند، بزرگسالان می‌توانند به طور بالقوه ارتباطات آنلاین را برای کمک به غلبه بر انزوا و تنهایی خود استفاده کنند.

با این حال، درکمتر از ۳۰ سال از زمانی که اینترنت به طور عمومی در دسترس قرار گرفته است، اثرات درازمدت آن شناخته شده نیست، پژوهشگران توجه داشته باشند، چه این وضعیت بهتر باشد چه بدتر، بهتر است آزمایش‌‌های گسترده ای در زمینه استفاده از اینترنت در سراسر جمعیت جهانی به طور مداوم انجام دهیم.

ترجمه شده توسط مرکز پرورش ذهن فرزام

منبع:

Firth J, et al. The “online brain”: how the Internet may be changing our cognition. World Psychiatry, 2019, 18:119-129.

Perrin A. Jiang J. About a quarter of US adults say they are ‘almost constantly’ online. Pew Research Center, March 14, 2018

ترجمه شده توسط مرکز پرورش ذهن فرزام

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X