نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

کمال‌گرایی چیست؟ کمل‌گرا کیست؟ آیا خود را یک کمال‌گرا می‌دانید؟

با وجود این‌که تمام افراد تمایل دارند تا کارهای خود را با کیفیت بالایی انجام بدهند، اما کمال‌گرایی بیش از اندازه نیز می‌تواند برخلاف انتظار، نتیجه‌ی منفی به‌همراه داشته باشد. برای مثال: کمال‌گرایی بیش از اندازه برای اعتماد به نفس ما و افرادی که با ما کار می‌کنند، مخرب است. این ویژگی در روابط ما تنش ایجاد می‌کند و در بعضی از موارد، می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی ما هم داشته باشد.

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

کمال‌گرایی مجموعه‌ای از الگو‌های فکری محکوم به شکست است که برای رسیدن به اهداف غیرواقع بینانه، شما را وادار به تلاش می‌کند.

دونوع کمال‌گرایی داریم: کمال‌گرایی سازگار و کمال‌گرایی ناسازگار.

کمال‌گرایان سازگار بر روی توسعه‌ی مهارت‌ها و توانایی‌های خود کار می‌کنند. استاندار‌های آن‌ها همیشه در حال افزایش و رو به بالا است. آن‌ها باخوش‌بینی، لذت و تمایل به بهتر شدن کار می‌کنند. بدون تردید این نوع از کمال‌گرایی، نوع سالمی است.

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

در مقابل کمال‌گرایان ناسازگار، هرگز از داشته‌هایشان راضی نیستند. اگر چیزی کامل و بی عیب و نقص نباشد، آن را کنار می‌گذارند. این دسته از افراد، ممکن است ترس از شکست، تردید، غم و احساسات دردناک دیگر را تجربه کنند.

وقتی کمال‌گرایی از حد عبور کند و به سمت کمال‌گرایی ناسازگار کشیده شود، جلوی موفقیت فردی و حرفه‌ای را می‌گیرد.

برخی از عواقب کمال‌گرایی بیش از اندازه عبارت‌اند از:

سلامت عمومی:

کمال‌گرایی با مشکلاتی در حیطه‌ی سلامت عمومی از قبیل اختلال در خورد و خوراک، افسردگی، اضطراب، میگرن و اختلالت شخصیت مرتبط است. خواهان کمال بودن می‌تواند منجر به کاهش بهره‌وری، ایجاد استرس و آسیب به روابط شود.

اعتماد به نفس:

کمال‌گرایی روی اعتماد به نفس اثر منفی می‌گذارد. کمال‌گرایان، ازش فردی خود را وابسته به موضوعی می‌دانند که در جست‌و‌جوی رسیدن به آن هستند و باور دارند که دیگران نیز بر همین اساس، آن‌ها را مورد قضاوت قرار می‌دهند. این وضعیت باعث می‌شود که آن‌ها دائم خود را قربانی انتقادات و سرزنش‌های خود کنند.

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

تأثیر برخلاقیت:

یکی از عواقب کمال‌گرایی این است که ماهیت دست و پاگیری دارد. کمال‌گرایی قبول نمی‌کند ریسک کنیم. جلوی بازیگوشی و تمایل ما به خیال‌پردازی و رویا‌پردازی را می‌گیرد. این حالت، باعث افت توانایی خلاقیت و نوآوری ما می‌شود.

تعلل:

کمال‌گرایی با تعلل ارتباط نزدیکی دارد. به عنوان مثال: یک فرد کمال‌گرا تا زمانی که راه کامل و بی عیب و نقص یک پروژه را پیدا نکند، آن را آغاز نمی‌کند. این‌گونه افراد کمال‌گرا به علت تعلل، معمولا از کارهای خود عقب می‌مانند و این روال بر اعتبار و روابط کاری آن‌ها اثر می‌گذارد.

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

نشانه‌های فرد کمال‌گرا

*به هر اشتباهی به عنوان شکست نگاه می‌کنید و اگر فردی، کار یا پروژه ای را بهتر از شما انجام بدهد، شما احساس شکست می‌کنید.

*معمولاً کار خود را دیر تحویل می‌دهید، چون به صورت مداوم در حال بازبینی آن هستید و تعلل می‌کنید.

*شما از فرایند یادگیری و کار لذت نمی‌برید، چون فقط نگران نتیجه‌ی آن هستید.

* وابستگی ناسالمی به عقاید دیگران دارید. احساس می‌کنید اگر عیوب شما نمایان شوند، دیگران شما را طرد خوهند کرد.

*زیاد پذیرای انتقاد و بازخورد دیگران نیستید.

*در تفویض اختیار و واگذاری کار به دیگران مشکل دارید.

*تفکر شما معمولاً «یا همه یا هیچ» است. یا به چیزی که می‌خواهید تمام و کمال می‌رسید و یا اگر چنین نشود خود را شکست خورده تلقی می‌کنید.

در مقالات بعدی در رابطه با راهکارها و استراتژی‌های مقابله با کمال‌گرایی بیشتر توضیح خوهیم داد.

پرورش ذهن کودک

دقت و تمرکز

کمال‌گرایی

کمال‌گرایی سازگار

کمال‌گرایی ناسازگار

والدین‌ آگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X