نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

ماساژ نوزاد درواقع نوعی هنربرای آرام کردن کودک بیقراراست.

نکات ضروری در مورد ماساژ نوزادان:

  • همیشه کودک را در اتاقی تمیز، آرام و گرم ماساژ دهید. در صورت امکان کودک را پشت پنجره و در معرض نور آفتاب قرار دهید.در تابستان سعی کنید این کار را در یک پارک یا ساحل دریا که صدای امواج شنیده می شود،انجام دهید.
  • در حالت بسیار راحتی بنشینید.می توانید روی زمین بنشینید و کودک را روی یک پتو یا بالش بخوابانید و بین دو پای خود قرار دهید و یا چهار زانو بنشینید و کودک را روی زانوی خود بخوابانید به حالتی که صورتش رو به شما باشد.
  • یک کرم حاوی اسانس میوه یا روغن های گیاهی ، ویتامینE و بدون عطر برای ماساژ

مناسب است.

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام
  • ماساژ را خیلی آرام و ملایم شروع نمایید.سپس فشار انگشتان خود را کمی بیشترکنید تا کودک از اینکار لذت ببرد.تمام ضربات باید یکنواخت و آرام وفشار آن به اندازه ای باشد که کودک را ناراحت نکند
  • زمانی که شما احساس آرامش و تمرکز می کنید وآماده شروع کار هستید ، لباس کودک را خارج کنید. به او گوشزد نمایید که وقت ماساژ او فرا رسیده و برای شروع کار یک علامت قراردادی بین خود و کودکتان در نظر بگیرید.مقدار کمی روغن کف دست خود بریزید و دست ها را به هم بمالید. اگر به نظر می رسد که کودک ناراحت است، روش ماساژآرام بخش و ماساژ طبی را توأماً به کار ببرید.پاهای کودک را در دست بگیرید وبه آرامی به حالت رکاب زدن دوچرخه یکنواخت حرکت دهید.
  • نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام
  • ضمن کار واژه (آرام باش) را مرتباً زمزمه کنید. شما میتوانید از ماساژ آرام بخش برای تمام بدن کودک استفاده کنید.پس از مدتی کوتاه ،کودک با شما همکاری خواهد کرد و به دستورشما بدنش را حرکت می دهد و به صدای آرام و ملایم شما که کلمه(آرام باش) د را تکرار می کنید پاسخ می گوید و عضلاتش را آزاد و رها میکند.ماساژ حساب شده و صحیح به کودک و مادرآرامش می بخشد.
  • بچه ها بسیار حساس اند و تمام تغییراتی را که در طرز لمس کردن شما ایجاد می شود , درک می کنند.اگر شخص ناآرامی کودک ناآرامی را ماساژ دهد ، ماساژ بی تأثیر خواهد بود.
  • تجربه به ما نشان داده است که اثر ماساژ در ساعات بعدازظهر و اوایل عصر مؤثرتر است.این ساعات برای بچه های مبتلا به کولیک بحرانی ترین ساعات است. به همین دلیل ماساژ به کودک کمک می کند تا بحران ا سریعتر پشت هم بگذارد و قبل از تشدید درد، از رنج و ناراحتی رهایی یابد. به علاوه کودک ب حوله یا ملافه ای که برای ماساژ در نظرگرفته شده عادت می کند و به محض اینکه روی محل ماساژ قرار گیرد با یادآوری ماساژ ملایم و نوازشگر دستها وصدای گرم شما آرام خواهد شد.
  • نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 ماساژ شکم با روش”I.L.U”­­­­­

 یک حرف U بزرگ در نظر بگیرید که وارونه شده است.این شکل روده بزرگ یا قولون است که گاز معده از آن عبور می نماید. قولون از ابتدای قسمت راست شکم کودک (دست چپ شما) شروع می شود واز وسط شکم به طرف پایین و سمت چپ ادامه می یابد و سرانجام به مجرای مدفوع منتهی میگردد. چناچه با انگشتان خود به آرامی و عمیقاً همین مسیرU را به طور دورانی ماساژ دهید به خروج گاز معده کمک کرده اید.

شما می توانید ازروش”I.L.U” استفاده کنید.ازطرف چپ شکم کودک شروع کنید.از بالا به پایین را به صورت حرف I ماساژ دهید، با این کار گاز به طرف پایین حرکت میکند و از قولون خارج می شود.

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

سپس به صورت L وارونه یا عدد (۷) شکم نوزاد را ماساژ دهید که با این حرکت گاز را از قسمت وسط بالای قولون خارج می کنید.سرانجام به صورت حرف U وارونه از وسط این حرف به طرف راست و سپس چپ شکم مجدداً ماساژ دهید.حالا نوزاد باید کاملاً آرام شده باشد.از آنجایی که ممکن است درد با این کار نیز تسکین پیدا نکند.بنابراین بهتر است ماساژ و یا سایر روش های پیشنهادی در حمام گرم انجام گیرد.اگر ماساژ را در وان انجام می دهید در صورت خروج گاز ازمعده، حبابهایی در روی آب ظاهرخواهند شد که آن را «حبابهای حمام» می نامیم.

پیشنهاد می کنم از همان روزهای اول تولد، قبل از شروع دردهای کولیک، کودک را ماساژ دهید. چنانچه یاد بگیرید قبل از شروع درد پیش گیریهای لازم را برای کاهش درد کولیک انجام دهید، هرگز فرزند شما دچار حملات شدید کولیک نخواهد شد.

نوشته شده توسط پرورش ذهن فرزام

پک پرورش ذهن کودک

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X