احتمال زیادی دارد که کودکان بیش فعال و یا افسرده بیش از بقیه کودکان مورد قلدری و زورگویی قرار گیرند.

CHILDREN AT RISK OF DEPRESSION AND ADHD MORE LIKELY TO BE BULLIED

برگرفته از انجمن روان شناسی امریکا  ترجمه توسط مرکز پرورش ذهن فرزام   

 

به گفته دانشمندان، کودکان مبتلا به بیماری های روانی مانند افسردگی و ADHD احتمال بیشتری دارند که مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

در این پژوهش، محققان ۵۰۲۸ کودک از اقوام اروپایی را مورد مطالعه قرار دادند

نویسندگان این مطالعه که در مجله JAMA روانپزشکی منتشر شده است، قلدری را “تهاجمی و قاطعانه توسط یک قاتل قوی تر علیه یک فرد کمتر قدرتمند” تعریف می کنند و تاکید می کنند که از هر پنج  نوجوان، یک مورد دچار آزار و اذیت فیزیکی یا کلامی قرار دارند.

دکتر تابا اسکولر، یک پژوهشگر دانشکده علوم مغزی در دانشگاه کالج لندن که این مطالعه را رهبری کرده است، به نیوزویک گفت: “در مقایسه با تحقیقات قبلی، این مطالعه بیشتر به طور سیستماتیک آسیب پذیری های فردی و ویژگی های قربانی سازی قلدری را مورد بررسی قرار داد. ما از طرح های آگاهانه ژنتیکی برای شناسایی این آسیب پذیری ها و ویژگی های فردی استفاده کردیم. “

بچه ها در سن ۸، ۱۰ و ۱۳ سال پرسشنامه های مربوط به قلدری را در اختیار گرفتند. محققان از شرکت کنندگان پرسیدند که آیا آن‌ها در شش ماه گذشته مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، از جمله اقدامات آشکار مانند برداشتن وسایل شخصی شان توسط دیگران و یا با هدف مورد آزار قراردادن آن‌ها.  محققان همچنین اطلاعات ژنتیکی کودکان را مورد بررسی قرار دادند.

 

این تیم به این نتیجه رسیدند که  بچه هایی که بیشترین خطر ابتلا به بیماری های روانی مانند افسردگی و اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) را داشتند به احتمال بیشتری در معرض آزار و اذیت قرار داشتند. همچنین کودکان با BMI بالا، که دارای اضافه وزن بودند،  احتمال بیشتری برای هدف قرار گرفتن برای زورگویی را داشتند.

این امر می تواند به این دلیل باشد که کودکان مبتلا به افسردگی بیشتر علائم آزار را نشان نمی دهند، در حالی که افراد مبتلا به ADHD می توانند علائم خارجی را داشته باشند که به طور کلی آن‌ها را هدف قرار دادن کمتر مشکل زا است چون دیگران با آن ها همراه نیستند.

 

با این حال، کودکان در معرض خطر ابتلا به اختلال دوقطبی، اوتیسم، اختلال وسواسی اجباری یا نشان دادن روان رنجوری، شانس کمتری برای مواجهه با قلدری قرار گرفتن دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که علائم بیماری مانند دوقطبی تا اوایل سالمندی رشد نمی‌یابند. در عین حال، کودکان دارای هوش عاطفی بالاتر به احتمال کمی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

 

دکتر اسکولر گفت: “نکته جالب، این واقعیت است که عوامل شناخته شده، عمدتاً مربوط به آسیب پذیری های روانی است.”

“در مقابل، تأثیری از عوامل دیگر که قبلا در قربانی کردن و اذیت و آزار  (مثلا روان رنجوری) به چشم می خورد، یافت نشد. این نشان می دهد که ارتباطات قبلا گزارش شده ممکن است توسط علائم همبودی روانی هدایت شوند که به طور همزمان در نظر گرفته نمی شوند. “

 

با این حال، دکتر اسکولر  تاکید کرد که این مطالعه توضیح نمی دهد که چگونه مشکلات روانشناختی پیش از ازدواج، خطر ابتلا به قلدری را افزایش می دهد: این سوالی است که پژوهش های آینده می تواند به آن پاسخ دهد.

 

او ادامه داد: تحقیق ارائه می دهد بینش جدید در مورد روش های بالقوه برای مقابله با قلدری. یافته های ما بخشی از یک تحقیق است که نشان می دهد رویکردهای فردی در آینده ممکن است مهم باشد. برای مثال، ارائه حمایت از سلامت روان به افرادی که بیشترین آسیب پذیری را دارند، به کاهش علائم آن‌ها کمک می کند و به طور بالقوه خطر ابتلای به قلدری را کاهش می دهد. “

 

دکتر لوئیس آرسنو از موسسه روانپزشکی، روانشناسی و علوم اعصاب در کالج کینگ لندن، که در تحقیقات دخیل نبود، به نیوزویک گفت: “این یک مقاله مهم است که به طرز قانع کننده ای نشان می دهد که در دوران کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است و تنها به این دلیل که در محل اشتباه و در زمان اشتباه قرار داشته است.

 

“یافته ها نشان می دهد که نمره های بالا  در مشکلات سلامت روان (مثل افسردگی، ADHD)، IQ  کم و BMI بالا، با در معرض قلدری، و آزار و اذیت قرار گرفتن رابطه مستقیمم دارد.  تحقیقات قبلاً عامل هایی را شناسایی کرده اند که نشان می داد بعضی از کودکان بیشتر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. این تحقیق با استفاده از اطلاعات ژنتیکی ، به این شواهد و مدارک اضافه می کند.

ترجمه توسط مرکز پرورش ذهن فرزام   

پروفسور دیتر والک از بخش روانشناسی دانشگاه وارویک انگلستان، با اشاره به محدودیت های مطالعه، به نیوزویک گفت: “این یک مطالعه علمی پایه است که نشان می دهد که وراثت پذیری (دانستن اینکه کدام ژن ها درگیر هستند) تا حد بسیار  زیاد مربوط به سلامت روان است.

“اما آنچه که به نظر می رسد، ۶۰ تا ۷۰ درصد قلدری پذیری ممکن است با وراثت توضیح داده شود، شواهد بسیار کمی از ژن ها مشخص شده اند – همه ژن ها اثرات کوچک دارند.”

وی گفت: “با این وجود، این نشان می دهد که ژن های واقعی درگیر هستند.”

والک تأکید کرد که این مطالعه نشان می دهد که قلدری به ارث برده نمی شود، بلکه “کودکان مبتلا به ADHD یا افسردگی علائمی را به دیگران نشان می دهند (به عنوان مثال آزار دهنده بودن بیش از حد فعالیت) و یا به آسانی برافراشته می‌شوند  و گریه می‌کنند که به دیگران نشان می دهند اهداف آسان هستند و بنابراین قربانی می شوند. یک رابطه غیرمستقیم. “

ویتنی-کینا جینینگز، محقق ارشد بهداشت روان، سلامت و سلامت در پژوهشگاه تحقیقات سیاست آموزش و پرورش، به نیوزویک گفت: “تحقیقات نشان داده است که آزار و اذیت، پیامدهای عمیقاً منفی و طولانی مدت برای کسانی است که آن را تجربه می‌کنند و احتمالاً مشکلات روحی و روانی آن ها را تشدید می کند.

ترجمه مقاله

CHILDREN AT RISK OF DEPRESSION AND ADHD MORE LIKELY TO BE BULLIED

برگرفته از انجمن روان شناسی امریکا  ترجمه توسط مرکز پرورش ذهن فرزام   

 

توجه : لطفا این پیام را در جامعه پخش نمایید زیرا خیلی از کودکان افسرده یا بیش فعال را در مدارس و مهد کودک ها داریم که دچار آزار و اذیت می شوند ولی متاسفانه همیشه محکوم هستند. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X