استرس چیست؟

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :

بررسی این نکته که واقعا منظورمان از استرس چیست همیشه ارزشمند است. رویکرد ما در برخورد با استرس هم از اهمیتی بنیادی برخوردار است. از جوانان بخواهید که استرس را تعریف کنند. حتما به اندازه ی کافی به آنها وقت بدهید که در مورد جوابی که می خواهند بدهند خوب فکر کنند . از آنها بپرسید آیا استرس اتفاقی است که برای آنها روی می دهد – احساسی است که پیدا می کنند یا هر دوی اینهاست.

سه نگرش کلی به استرس وجود دارد  : شاید شکل استرس در موقعیت های مختلف عوض شود اما استرس معمولا چیزی است که در زندگی شما روی می دهد و خصائص فردی و منابع اجتماعی است که خودتان وارد یک موقعیت می کنید که می تواند هم هیجان آور باشد و هم ترسناک. این بدان معناست که ما بیش از آن چیزی که احساس می کردیم بر موقعیت یا وضعیت مسلط هستیم. با این همه – این نکته را به خاطر داشته باشید که جوانان کمتر از بزرگترها بر محیط خود مسلط هستند و آنها باید این حس کنترل و تسلط را با این شناخت همراه کنند که گاهی باید خود را با موقعیت تطبیق دهند و سازگار کنند زیرا شاید نتوانند موقعیت را تغییر دهند. این آموزش این نکته به جوانان که می توانند بر درکو فهم خود از یک موقعیت کنترل و تسلط داشته باشند به این معنا نیست که باید با موقعیت ها آنطور که هستند سازگار شوند. بلکه بدین معناست که می توانند راه حل بیشتری ارائه کنند. این امر غالبا می تواند کمک دیگران را نیز در بر گیرد.

انواع استرس:

استرس های درونی : استرس می تواند درونی یا بیرونی باشد از قبیل تکلیف درسی زیاد- آزار و اذیت از سوی والدین یا سرکوفت شنیدن از دیگران در مدرسه. با این حال یکی از مهم ترین درس هایی که جوانان باید یاد بگیرند این است که استرس نه تنها می تواند منشا خارجی داشته باشد بلکه از درون خود فرد نیز نشات بگیرد. این نوع استرس عبارت است از دیدگاه فرد به زندگی و اموری که برای وی و دیگران روی می دهد- نگرش فرد به استرس و مقابله با آن – استراحت – آرامش _ ریلکس شدن و نیازها – خواسته ها و احساسانش.

استرس های بیرونی : عبارتند از فشار یا باری که جوان احساس می کند بر دوش می کشد. شناسایی منابع استرس درونی غالبا هم برای جوانان و هم بزرگتر سخت تر است. اگر بخواهیم عملکرد خوبی در مدرسه داشته باشیم- موفق شویم- محبوب باشیم و دیگران را خوشحال کنیم این ها همه بر روی ما فشار وارد می کنند..

منابع استرس جوانان:

منابع استرس جوانان به شرح زیر است:

انجام وظایف لازم و متناسب با رشد فرد – دستخوش تغییرات اصلی بلوغ شدن – تغییر و تحولات – کنار آمدن با خانواده ی مشکل آفرین و روابط همسالان- درگیری های خانوادگی – مشکلات تحصیلی-  سازگاری با محیط مدرسه – ترس از ترد شدن در امتحانات – بحث جنسیت – کنار آمدن با جدایی والدین – افزایش تعداد نا پدری یا نا مادری – تهدید- بیکاری – احساس ترک شدگی و کنار گذاشته شدگی از گروه – نگرانی از آینده پس از پایان تحصیل – تجربه فقر یا تبعیض نژادی – فشار والدین – داشتن احساسات منفی در مورد قیافه یا سلامت فردی خود- نگرانی مالی- از دست دادن انگیزه ی کار – وظایف بسیار زیاد در مدرسه و خانه- بیماری یا مرگ آشنایان یا وابستگان – عدم اعتماد به نفس و قطع شدن روابط.

منبع : کتاب راهکار های عملی کمک به نوجوانان در غلبه بر استرس

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X