اختلال بی اختیاری ادرار چیست؟      

بی اختیاری ادرار بیشتر به عنوان خیس شدن رخت خواب ، یا شب ادراری شناخته می شود، که این رایج ترین نوع اختلال دفع است. خیس شدن روزانه را بی اختیاری ادرار روزانه می نامند.

بسیاری از کودکان هر یک از این دو نوع یا ترکیبی از این دو را تجربه می کنند.

خیس کردن رخت خواب یا شب ادراری، دفع ادرار در طول مدت خواب است. بچه ها در سنین مختلف یاد میگیرند که مثانه را کنترل کنند .کودکان کوچکتر از 4 سال گاهی لباس ها یا رخت خوابشان را خیس می کنند چون آن ها هنوز نمی توانند مثانه خود را کنترل کنند. بسیاری از کودکان در سنین 5 یا 6 سالگی می توانند در تمام شب خشک بمانند.

شب ادراری، چنین تعریف می شود که کودکی از سن 5 سال به بالا دو بار در هفته در طول مدت سه ماه رخت خوابش را خیس کرده باشد .

شب ادراری می تواند ناراحت کننده باشد مخصوصا برای بچه های بزرگتر. فرزند شما ممکن است احساس بد یا حس شرمندگی داشته باشد .شما با شروع محبت و حمایت خود می توانید کمکشان کنید. هرگز تلاش نکنید آن ها را ناراحت کنید یا تنبیه کنید که چرا رخت خوابشان را خیس کرده اند.

انواع بی اختیاری ادرار:

بی اختیاری ادرار در نوع های اولیه و ثانویه وجود دارد.

نوع اولیه : به معنای خیس کردن رخت خواب از زمان کودکی و بدون وقفه است .کودکی که بی اختیاری ادرار اولیه دارد هرگز در طول شبانه روز رخت خوابش خشک نبوده است.

نوع ثانویه : اختلال بی اختیاری ادرار ثانویه یعنی خیس کردن رخت خواب، شروعش بعد از دوره ای بوده که کودک به طور قابل توجه ای رخت خوابش در طول 6 ماه خشک بوده است .

چه عواملی بی اختیاری ادرار را ایجاد می کند؟

احتمالا عواملی ناشی از یک یا ترکیبی از موارد زیر است:

تاخیر در رشد: کودکانی که سیستم عصبی شان هنوز شکل نگرفته ممکن است توانایی دانستن اینکه چه زمانی مثانه آن ها پر می شود را نداشته باشند.

مثانه کوچک: بعضی از کودکان ممکن است مثانه ای کوچک داشته باشند که زود پر می شود.

کمبود هورمون های کنترل ادرار: بدن این هورمون ها را تولید می کند که در شب به کلیه ها فرمان کمتر تولید کردن ادرار را بدهد .برخی از بچه ها ممکن است که مقدار کمی از این هورمون را داشته باشند.

خواب عمیق: بسیاری از بچه هایی که رخت خوابشان را در خیس می کنند خوابشان عمیق است آن ها نمی توانند از خواب بیدار شوند و به دستشویی بروند. آن ها احتمالا در آینده وقتی سنشان بالا تر برود و خوابشان کمتر عمیق باشد مشکل شب ادراری را ندارند و ممکن است که حتی الگوی خوابشان هم تغییر کند.

فاکتور های احساسی یا اجتماعی: بچه ها ممکن است که برخی مواقع که استرس دارند رخت خوابشان را خیس کنند .به طور مثال کودکی ممکن است برادر یا خواهر جدیدی داشته باشد و احساس کند که توجه پدر و مادر به خودش کم شده است.

  • کودک روزانه دارای عادات رفتن به توالت ضعیفی دارد .کودکان معمولا از درخواست برای ادرار کردن غافل می شوند و تا زمانی که می توانند ادرارشان را نگه دارند و آن را تخلیه نمی کنند.

بچه هایی که بعد از 6 ماه یا بیشتر رخت خوابشان را خیس می کنند، ممکن است یک مشکل پزشکی مانند عفونت مثانه یا استرس داشته باشند .

اختلال بی اختیاری ادرار چگونه درمان می شود؟

درمان برای شب ادراری در کودکان سنین 5سال و کمتر ضروری نیست. اکثر کودکان این سن یاد می گیرند که در طول شبانه روز بدون درمان، مثانه را کنترل کنند. و در غیر این صورت و کودکان سنین بالاتر با مشورت پزشک تحت درمان قرار می گیرند.

 ترجمه و تالیف: پریسا صحت بخش

www.psychologytoday.com

www.webmd.com

www.uptodate.com