چگونه کودکان خود را از خوردن ناخن ها متوقف کنید؟

آیا کودک شما ناخن های خود را می خورد؟ چگونه می توانید این عادت را متوقف کنید؟

خوردن ناخن در کودکان یک عادت معمولی است که معمولا بعد از مدت کوتاهی فراموش می کنند، اما اگر به خوبی کنترل نشود تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند.

بیشتر وقت ها این فقط یک عادت است و چیزی است که یک کودک ناخودآگاه هنگام خسته شدن یا اضطراب انجام می دهد.

گاهی اوقات این می تواند نشانه ای از مشکلات جدی تر، مانند اضطراب واقعی، اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) یا اختلال وسواس فکری (OCD) باشد. نگران نباشید؛ اگر این مورد باشد، علائم دیگری از اختلال نیز وجود خواهد داشت، به همین دلیل است که ناخن جویدن به تنهایی یک مسئله مهم نیست.

اغلب این فقط یک فعالیت ساده است که کودک حتی متوجه نمی شود که خودش انجام می دهد. معمولا، تنها نتیجه این است که ناخن ها زشت هستند و می توانند زخم هایی را در اطراف نوک انگشتان ایجاد کنند، به علاوه می توان آن را کمی غیر بهداشتی دانست اگر ناخن کثیف باشد. در موارد شدید، دندان هایی که تازه در حال رشد هستند می توانند ضعیف شوند، اما این نیز موردی غیر معمولی است.

 در کودکان کوچکتر، سخت تر می شود آن ها را برای متوقف کردن خوردن ناخن متقاعد کرد، چون آن ها ظاهر ناخن های خود را مهم نمی دانند. اما کودکان بزرگتر و نوجوانان به خودی خود آگاهی بیشتری می یابند، بنابراین بیشتر مایل به متوقف شدن خوردن ناخن هایشان هستند.

در رابطه با ناخن جویدن کودکان چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

1-مراقب ناخن های آن ها باشیم

اگر ناخن های فرزند شما بسیار بلند باشد یا لبه های ناهموار و شیب داری داشته باشد که ناهمواری هایش به بسیاری از چیزها گیر کند ممکن است کودک بیشتر وسوسه شود که آن ها را بخورد.

برای کاهش وسوسه، ناخن های کودک خود را کوتاه نگه دارید و هر لبه نا هموار را با یک سوهان ملایم مسطح کنید. بسته به اینکه ناخن های کودک شما چگونه رشد می کنند، ممکن است بخواهید هر دو هفته یکبار آن ها را کوتاه و تمیز کنید.

2-دلسوز باشید

ترک هر عادت دشوار است. شما ممکن است عادت های عصبی ای داشته باشید که نمی توانید ترک اش کنید مانند جویدن قلم یا چرخاندن موهای خود دور انگشتتان. بنابراین، با کودکان خود با مهربانی رفتار کنید، و احساس منفی در مورد ناخن جویدن را برایش ایجاد نکنید.

اگر هنگامی که ناخن های خود را می خورند، با کودک خود با تندی رفتار کنید  این کار می تواند او را بیشتر عصبی و خودآگاه کند. یا او ممکن است متوجه شوید که ناخن های خود را می خورد تا راه عالی برای جلب توجه شما پیدا کند و برای همین بیشتر آن را انجام می دهند. بنابراین سعی نکنید زمانی که او ناخن هایش را می خورد بیش از حد به این موضوع توجه نشان دهید و به کودک تذکر دهید.

 در عوض، زمانی که فرزندتان ناخن نمی خورد تحسینش کنید. به عنوان مثال، شما می توانید هر بار که او ناخن های خود را برای نیمی از روز نمی خورد، برچسب به آن بدهید. سپس هنگامی که او برچسب های کافی دارد، می توانید یک هدیه ویژه مانند یک روز در پارک یا یک کتاب جدید هدیه دهید.

 از تاکتیک هایی مانند رنگ ناخن تلخ مزه استفاده نکنید. این بعید است که نتیجه دهد و کودک شما ممکن است آن ها را به عنوان مجازات ببیند حتی اگر سعی در کمک دارید.

3- نگرانی های خود را بیان کنید

احتمالا تغییراتی که باعث اضطراب کودک شود مثل جابه جایی خانه یا رفتن به مهد کودک جدید، طلاق والدین، مشاجره در خانه و... می تواند در فرزند شما باعث شروع عادت ناخن جویدن شود.

 کودکان معمولا شرایط مختلفی را در نظر می گیرند، اما در هنگام رفتن به خانه جدید یا مهد کودک جدید، اطمینان و توجه زیادی را از جانب شما انتظار دارند.

 اگر تغییر زندگی دراماتیک تر باشد - مانند جبران خسارت، طلاق یا جدایی در خانواده - برای همه، از جمله فرزند شما، می تواند مدت طولانی تر با آن روبرو شود. عادت خوردن ناخن او ممکن است در چنین شرایط دشوار، تشدید شود. پس سعی کنیم مانند دو دوست با فرزندمان درباره نگرانی هایش صحبت کنیم و همچنین توجه غیر مشروط خود را به او کم نکنیم.

4- او را از آنچه که انجام می دهد آگاه سازید

 گاهی اوقات بچه هایی که ناخن های خود را می جوند حتی آگاه نیستند که خودشان این کار را انجام می دهند. به کودک خود کمک کنید تا عادت خود را تشخیص دهید، به آرامی اجازه دهید که بداند هنگامی که دارد ناخن اش را می خورد  شما او را می بینید. و یک سیگنال محرمانه مانند تماس یک نور روی بازو را انتخاب کنید، که هنگامی ناخن هایش را می خورد آن سیگنال را روشن کنید.

5- عادت جدید را شروع کنید

 هنگامی که احساس می کنید او تمایل به ناخن جویدن دارد، حواس کودک را پرت کنید و کار جدیدی را به آن بسپارید به عنوان مثال، می توانید در حالی که تلویزیون را تماشا می کند، یک توپ کم فشار به او بدهید تا با دستانش فشارش دهد.

ترجمه و تالیف : پریسا صحت بخش

https://www.babycentre.co.uk

http://www.brainphysics.com