چه موقع نگران نگرانی های کودک خود باشید؟

نوشته شده توسط پرورش ذهن فرزام 

این امر برای کودکان طبیعی است که برای رفتن از زمانی به زمان دیگر دچار اضطراب باشند اما آیا چگونه می توانیم بفهمیم که دلیل این نگرانی ها چیست؟در اینجا پیشنهاد های هوشمندانه ای توسط کارشناسان به شما داده می شود.
همه کودکان ترس هایی را دارند.کودک شما ممکن است هنگامی که یک غریبه را می بیند وحشت کند.یک کودک نوپا ممکن است از دیدن یک سگ وحشت کند.کودک کلاس سوم شما ممکن است رفتن به یک مدرسه جدید را با دل درد آغاز کند.اما برخی کودکان نگرانی های بیشتری نسبت به بقیه دارند.دیدن این صحنه که کودکی از اضطراب رنج می برد همیشه دردناک است.اما حل این مشکل آسان نیست اگر شما ندانید که او تا این حد نگران چه چیزی است و ممکن است احتیاج به کمک داشته باشد.
تفاوت بین نگرانی طبیعی و اضطراب شدت آن است.اگر چه احساس اضطراب یک واکنش طبیعی به یک موقعیت خطرناک و یا استرس زا است.اگر اضطراب از حد طبیعی خارج شود یک کودک ممکن است نیاز به کمک داشته باشد و یا در زندگی و سلامتی او اختلال ایجاد کند.

نشانه های کودکی که نگران است
یک کودک خردسالی که نگرانی ها بر او غلبه کرده است ممکن است متوجه نشود که آن نگرانی ها غیر واقعی و اغراق آمیز است و حتی او ممکن است آنها را بیان هم نکند اما از رفتارش متوجه این موضوع شویم.اگر او نگران چیزی است که برای پدر و یا مادر اتفاق می افتد ممکن است ترس از جدایی و یا به خواب رفتن را داشته باشد.اگر او نتواند نگرانی های خود را متوقف کند ممکن است بیمار شود ویا دچار وسواس شده و به دنبال آن مدام دست های خود را بشوید.
کودکانی که اظطراب شدید دارند سعی می کنند از چیزهایی که باعث اضطراب آنها می شود دوری کنند.اگر یک کودک از شرکت در فعالیت هایی که کودکان دیگر از آن لذت می برند امتناع کند،اگر او اوقات تلخی را قبل از رفتن به دندانپزشکی ویا ملاقات یک دکتر دارد و یا اگر در جمعه شب بیمار می شود تا به مدرسه نرود ممکن است اضطراب شدید مقصر تمام اینها باشد

اختلال اضطراب جدایی
اگر ببینیم که جدایی از والدین و یا مراقبین باعث ناراحتی شدید در کودک می شود او ممکن است دچار اختلال اضطراب جدایی باشد. در اوایل دوران کودکی سختی در جدایی عادی است. این امر به یک اختلال تبدیل می شود اگر ترس و اضطراب با رفتار مناسب در سنین مختلف تداخل داشته باشد. چه بسا از نظر پدر و مادر در ۱۸ ماهگی باشد و یا در سن ۷ سالگی موقع رفتن به مدرسه کاهش یابد.
کودک مبتلا به اضطراب جدایی ممکن است در مواقع جد ایی از پدر و مادر، تنها ماندن در خانه، خوابیدن در یک اتاق تاریک لحظات سختی را داشته باشد زیرا که او از این موضوع وحشت زده است که اگر از خانواده اش جدا شود اتفاق خاصی رخ می دهد. او ممکن است از جشن تولد ها و یا بازی ها دوری کند. او همیشه سایه یکی از والدین را در کنار خود احساس می کند.او ممکن است دل درد، سردرد و یا سرگیجه را در مواجهه با جدایی تجربه کند.
اختلال اضطراب عمومی
اگر به نظر می رسد که کودک در موارد عادی و روزمره نگرانی بیش از حدی دارد ممکن است دچار چیزی به نام اختلال اضطراب عمومی باشد. این نوع از اضطراب اغلب در عملکرد مدرسه و یا ورزش تمرکز می کند. آیا در آزمون قبول خواهم شد؟ آیا به یک دانشگاه خوب خواهم رفت؟ این کار ممکن است کودک را به سمت مطالعه و تمرینات شدید ببرد که به گفته یکی از پزشکان کلینیک ذهن کودکان (خود آزاری) است.
کودکان و نوجوانانی با اختلال اضطراب عمومی در مورد توانایی های خود در رویارویی با انتظاراتشان نگران هستند. آنها تلاش می کنند که خود را آرام کنند و به دنبال یک اطمینان خاطر هستند.(آیا ما به موقع خواهیم رسید؟ اگر من نتوانم شب قبل از آزمون بخوابم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آنها می توانند سخت و محکم و تحریک پذیر باشند. استرسی که آنها تجربه می کنند ممکن است به علائم فیزیکی از جمله خستگی، دل درد و سردرد منجر شود.
منبع :PARENTS DAILY
مترجم:سپیده رادمحمدی-مدیر داخلی موسسه پرورش ذهن فرزام

در مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام خدمات ارزشمندی برای این کودکان باهوش ولی با مشکل یادگیری و دقت و تمرکز ارایه می شود.