بیش فعالی وخواب

(نوشته شده توسط موسسه ذهن فرزام .....(ترجمه :زهرا بابایی))

   امروزه یکی از عوامل مهم برای کودکان در سنین پایین تر داشتن خوابی خوب است و این مورد برای پدر ومادران بسیار ضروری تلقی می شود اما این (خوابی بهتر) به چه معنا است ؟

   خواب بهتر کودکان سبب می شود که کودک ما دارای تمرکز و توجه بهتر در کلاس می شود همین عامل سبب داشتن نتایج بهتر در مدرسه می شود و همچنین خطر ابتلاع به بیش فعالی و چاقی را کاهش می دهد .

به طور خلاصه دانشمندان دریافتند که:

-کمبود خواب  منجر به تمرکز کم .حالت روحی نامتناسب (ناراحتی).عدم توجه (عدم توانایی توجه ) پرخواشگری و کاهش هوش می شود.

-نشانه های کمبود خواب مناسب بسیار شبیه به نشانه های بیش فعالی است .

-مورد دیگری که در این حالت باید اشاره شود ارتباط بین کم خوابی و چاقی است.

+این مقاله به شما نشان می دهد که چه طور با 3 گام طلایی خواب خوب داشته باشید  ...

"این راه حل باعث شد که تمامی اعضای خانواده ما در کمتر از یک ساعت همگی به خواب روند این گام باعث تغییر خواب همگی ما در خانه شده است اما اکنون راه حل های تمرینی و توصیه ها برای داشتن ساعت خواب روتین و مناسب را یادگرفته ام که در زندگی همراه ماست که هم برای بزرگسالان و کودکان جوابگو است. (از زبان یک مادر )"

-ارتباط بین چاقی مفرط و کم خوابی :

کم خوابی و چاقی مفرط دارای ارتباط بسیار نزدیکی اند اگر کودکان ما از کم خوابی رنج می برند و یا دچار کم خوابی اند این احتمال وجود دارد که آنها تمایل به پرخوری و جبران کمبود خواب خود با زیاده روی در خوردن می باشند و اما تغییر بزرگتر و اساسی تر در این موضوع این است که در روند این قضیه آنها ممکن است تبدیل به فردی چاق یا دارای اضافه وزن شوند.

=ارتباط بین خواب-رفتار-بیش فعالی :

ارتباط بین خواب – رفتار کودک و بیش فعالی او بسیار پیچیده است که به بررسی آن درهمین مرحله می پردازیم :

شمار کودکانی که که بیش فعالی در آنها تشخیص داده شده است و کودکانی که به دنبال نسخه های درمانی هستند در آمریکا به طور هشدار دهنده ای مرتب در حال افزایش است .

بر طبق گفته انجمن روان پزشکی آمریکا

حدود 5 در صد از کودکان امریکایی از اختلال بیش فعالی کمبود توجه جدی رنج می برند در حالی که حدود 15 درصد از کودکان آمریکایی (بیش از 30 درصد از پسران در ایلات جنوبی )  در حال مصرف دارو های قوی هستند .

    این در حالی است که 3/2 کودکانی که تشخیص داده شده اند که مبتلا  به بیش فعالی هستند واقعا از این بیماری رنج نمی برند بلکه تمامی اینها تحت تاثیر نشانه های ساده هستند که بدون نیاز به هیچ گونه نسخه داروی کاملا برطرف می شود (مرکز پرورش ذهن فرزام دقیقا روی این دسته از کودکان می تواند بهبود ایجاد کند. یعنی بدون استفاده از دارو شاهد بهبود رفتارهایشان باشیم .)

-بیش فعالی به تنهایی یک معضل نیست  بلکه تشخیص اشتباه این فرایند به یک معضل و اپیدمی تبدیل شده است. ("الن –برنده جایزه نویسنده ملت ")

اما در واقع معمول ترین اشتباهات در تشخیص بیش فعالی چیست ؟

=کمبود خواب کافی و مناسب

=عدم تناسب سنی مناسب برای کودکان و کلاس هایی که برای آنان در نظر گرفته اید.

-کودک دارای لوزه یا آدونید است.

 

+اما برخی از نشانه های اصلی بیش فعالی چیست ؟

.اختلال و مشکل در تمرکز

.عدم حواس جمعی

.مشکل در سازماندهی

.مشکل در به یادآوری جزییات

.بیشتر این کودکان دارای این نشانه ها هستند به خصوص کودکان پسر اما حدود  95 درصد از آنان مبتلا به بیش فعالی نیستند .

اما چرا گاهی ممکن است بیش فعالی را اشتباه تشخیص داده و برای آن به سرعت نسخه داروی تجویز می کنند در صورتی که ضروری نیست ...

داروهایی که برای بیش فعالی هستند ممکن است برای بچه ها به سرعت تجویز گردد.به جای انکه سایر عوامل احتمالی بررسی گردد زیرا :

-یکی از سریع ترین راه هاست .

-و اینکه برای دکتران این روش بسیار ساده تر و آسان تر از تجویزهای زمان بر است .و سپس به بررسی گزینه های بلند مدت خواب –تغذیه-و سایر نگرانی های رفتاری می پردازند. (مرکز پرورش ذهن فرزام در این راستا از خانواده های عزیز می خواهد که درابتدا برای حل مشکلتشان به روانشناسان این مرکز مراجعه کنند.)

-علاوه بر دکتران والدین نیز نیازمند و علاقه مند به راه حل سریع تر هستند.

-برای کارخانه های داروسازی منبع درآمد بسیار خوبی بوده است  همچنین این کارخانه ها تحقیقات بسیار زیادی در زمینه تاثیر مثبت داروهای بیش فعالی انجام داده اند که والدین و دکترها را به استفاده و تجویز آن تشویق کرده اند البته که این اطلاعات به خانواده ها داده نمی شود و تمامی این دارو مقطعی بوده و بیش تر مسکن هستند که باعث از بین رفتن گذری نشانه های بیش فعالی شوند.

-اما این تجویز داروی ممکن است برای کودک من مضر و یا خطرناک باشد یا خیر ؟

    -اگر کودک شما یکی از 5 درصد از کودکانی باشد که واقعا از بیش فعالی رنج می برد –تجویز دارویی مناسب ممکن است بسیار موثر باشد مخصوصا اگر با درمان های رفتاری همراه شود .

اما اگر کودک شما مبتلا به بیش فعالی نبوده (در نظر داشته باشید که حدود 95 درصد از کودکان دچار تجویز اشتباه بیش فعالی هستند .

این تجویز دارویی ممکن است صدمات جدی مخصوصا در استفاده ار آنها در دوره های طولانی مدت ایجاد کند .

و از جمله اثرات جانبی این دارو ها می توان به :

=بی خوابی

_هذیان گویی

اشاره کرد .

اما دکترها و مختصصان چگونه بیش فعالی را تشخیص می دهند :

_هیج تشخیص و یا تستی به صورت آزمایش خون و یا اسکن وجود ندارد ....بنابرین ....نه!!!! ""

هیچکس به طور دقیق نمی داند....

در عوض پرسش نامه ای وجود دارد  ( که این پرسش نامه یکی از استانداردترین نمونه ها به نام تست نگرانی است که در آمریکا طراحی و سپس تکمیل شد( از این تست و مجموع تست های روز در موسسه پرورش ذهن فرزام استفاده می شود )

برای آنکه بیش فعالی به صورت درست تشخیص داده شود نیاز است که چند دکتر و متخصصان دکتر کودکان را ببینند و این جلسات باید با حضور کودکان-معلمان و والدین باشد.

و تمامی جلسات باید با حضور کودکان =والدین و معلمان باشد. و تمامی احتمالات در ابتدا باید در نظر گرفته شود که همین امر سبب طول کشیدن مدت زمانی حتی تا چندین ماه می شود .

و توجه داشته باشید که تشخیصی که تنها با یک جلسه و تنها با یک وقت تعیین شود .تشخیص موثر و یا قابل اعتمادی نیست .

-پس من واقعا چگونه می توانم متوجه شوم که آیا کودک من مبتلا به بیش فعالی است یا خیر ؟

در ابتدا از دکتر یا مختصص اطفال خود بخواهید که لوزه و غدد لنفاوی کودکتان را معاینه کند زیراکه آماس کردن آن سبب ضعیف شدن کیفیت خواب کودکتان می شود .که همین سبب  نشانه های یکسان با بیش فعالی می شود. 

                                                              

 

  این مقاله توسط موسسه پرورش ذهن فرزام نوشته شده است .)))) 

-آیا کودک شما برای کلاس درسش جوان است؟

کودکان هم پایه در مدرسه می توانند تقریبا یک سال از هم فاصله سنی داشته باشند که همین سبب شکافی عمیق در پیشرفت و رفتار کودک می شود .که کودک ممکن است نتواند به خوبی تمرکز کند .

_آیا کودک شما خواب کافی رادریافت می کند؟

برای اینکه کودک شما بتواند خواب بهتری داشته باشد .این مقاله را دنبال کنید ...

گام 1: هدفی تعیین کنید

سوال اول این است که چه مقدار کودک با توجه به گروه سنی اش به خواب احتیاج دارد .

این جدول به شما متوسط مقدار خوابی که به کودک شما توصیه شده است را نشان می دهد .اگر که میزان خواب کودک شما در این بازه زمانی نباشد اصلا خوب نیست .

 

بازه زمانی غیر طبیعی برای کودک

بازه زمانی نرمال خواب کودک

میانگین زمانی خواب کودک

محدوده سنی

کمتر از 8 ساعت

بیشتر از 14 ساعت

14-8

13-10

پیش دبستانی ها

5- 3

کمتر از 7 ساعت

بیشتر از 12 ساعت

12-7

11-9

دبستانی ها

13-6

 

 

 

 

    به طور خلاصه فرض می گیریم فرزند شما 7 سال سن دارد .هدف شما چیزی در حدود 11-9 ساعت است .

اگر که آنها 8 تا 7 ساعت تا 12 ساعت بخوابند این طبیعی است .اما اگر که آنها کمتر از 7 ساعت یا بیشتر از 12 ساعت بخوابند این طبیعی نیست .

-درک و مطالعه درباره  هورمون های مرتبط با خواب :

نکته اولی که در این بحث مطرح می شود یادگیری و چگونگی کارکرد هورمون های خواب و استرس است .و به کارگیری آموخته های خود در جهت ایجاد یک خواب خوب و راحت است.

به طور خلاصه ملاتونین هورمونی است که باعث شروع فرایند خواب می شود و باید در بالاترین مقدار ممکنه برای خواب باشد.

کورتیزول هورمونی است که باعث بیدار شدن شما در صبح می شود که باید در پایین تر حد ممکنه در هنگام خواب باشد .

در طول شبانه روز میزان ترشح ملاتونین رفته رفته کم می شود اما در مقابل میزان ترشح کورتیزول افزایش می یابد .

وقتی این روند به پایان برسد شما از خواب بیدار می شوید .

نکته دیگر ارتباط با تغذیه کودک دارد غذای غنی از تریپتوفان  مانند بوقلمون و فرنی می توانند به تولید ملاتونین و بی خوابی کمک کنند .

از کافیین -کره و نوشیدنی های شکری دوری کنید.

"نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام"

مکمل های منیزیم می تواند به کودکان و بزرگسالان کمک کنند و همچنین باعث آسودگی و راحتی قبل از خواب می شوند .

برای اینکه یک خواب آرام داشته باشید نیاز به یک روان آرام نیز هست که می توان به آمادگی قبل از خواب شما اشاره کرد .که شما و فرزندانتان هر شب قبل از خواب آماده برای خواب می شوید و اینگونه فرزند شما تشخیص می دهد که اکنون زمان خواب است و برای خوابیدن آماده می شود  و در رختخواب آرام می گیرد تا به خواب برود و احساس آرامش کند.

این فرایند آمادگی قبل از خواب نباید مدت زمان زیادی طول بکشد بلکه فقط باید از ابتدا تا انتهای این روند 30 دقیقه طول بکشد.در غیر این صورت  کودک شما گیج خواهد شد و  این روند باید به صورت تدریجی و آرام آرام باشد .

یک ساعت قبل از خواب کودک شما باید از تلویزیون- تبلت – گوشی و ... دوری کند چراکه در غیر این صورت مغز او این نور مصنوعی را نور روز تشخیص داده و هورمون های کورتیزول را آزاد می کند تا بیدار شود.

برای ترشح هورمون های خواب باید میزان نور حداقل باشد و به خصوص از نور مصنوعی دوری شود و به همین سبب است که ترشح آن در مکان های تاریک امکان پذیر است .

زمانی که ما در غارها زندگی می کردیم .هنگامی می خوابیدیم که هوا سرد و تاریک بود .در واقع سرما و تاریکی باعث ترشح ملاتونین می شود پس برای اینکه به کودک خود بتوانید کمک کنید کمی ماند یک غارنشین فکر کنید .

نکته مهم دیگر حمام کودک شما است:

که باید گرم وخوب باشد –نه داغ....!!!!!   و تنها به مدت زمان 5 دقیق طول بکشد .

حمام خیلی طولانی و با دمای زیاد باعث افزایش دمای بدن می شود و این خود باعث کاهش ترشح ملاتونین می شود و باید به یاد داشته باشید که ترشح این هورمون است که سبب خواب می شود .

اگر که تمایل به حمام طولانی و گرم تری دارید می توانید آنرا در طول روز و به عنوان سرگرمی در نظر بگیرید..

سپس کودک خود را بعد از حمام خشک کرده و به اتاقش بروید و لباس خواب کودک را به او بپوشانید و بر روی تخت خوابش قرار دهید.

برای کودکتان یک لالایی یا داستانی بخوانید .

کودکتان را ببوسید و به او شب بخیر بگویید تا به خواب برود .

با یادگیری و به کارگیری این نکات می توانید به خواب کودکتان کمک کنید چراکه همان طور که مطالعه کردید این روند خواب خوب باعث پیش گیری از بسیاری از مشکلات می شود...موسسه پرورش ذهن فرزام امیدوار است مطالعه این مقاله کمکی برای والدین عزیز باشد ...

 "در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد".