خجالت و کمرویی در کودک

(نوشته شده توسط موسسه ذهن فرزام )

در این مقاله چند راهکار برای مقابله با کمرویی کودکتان را می توانید مطالعه کنید :

 

1.به حرف های او با صبر و حوصله گوش دهید :

کودکتان را تشویق کنید تا در مورد آنچکه از آن  واهمه دارد صحبت کند و سعی کنید بدون آنکه نگرانیش را فراموش کند بر روی تجربیاتش تاکید کنید .گاهی بهتر است بگوئید من هم این احساس را دارم .

 

  1. در خانه با او تمرین کنید:

بازی های مختلفی خارج از فعالیتهای روزمره فرزندانتان انجام دهید مانند :

ملاقات با یک شاگرد جدید در مدرسه .کارها و بازیهائی ترتیب دهید تا او بتواند به طور یکسان همه موقعیت های اجتماعی را تجربه کند به کودکتان که آنچه را که انجام میدهد تجربه کند.

به عقیده روانشناسان تکرار بعضی از نقش ها و بازی ها کمک می کند که فرزندانتان کمتر احساس ترس و نگرانی کرده و راحتتر دوستی صمیمانه ای با دیگران داشته باشد .

 

  1. بدبینی او را ازبین ببرید :

خجالتی بودن معمولا از الگوها و تفکرهای منفی که باعث بدبینی می شود.نشات میگیرد .مانند: بچه ها من را دوست ندارند .از آنجا که کودکان خجالتی آمادگی زیادی در گوشه گیری دارند .پس بهتر است بزرگسالان مواظب رفتار خود باشند و به کودکان اجازه دهند  تا نظاره گر کارهای اجتماعی آنها به عنوان بخشی از زندگی روزمرشان باشند.با این وجود بهتراست که صبور باشید .

با تقویت و جایگزین کردن افکار مثبت به فرزندانتان در ازبین بردن بدبینی و تفکرهای منفی ذهن او کمک کنید .

مانند:

+شما خیلی خوب با او بازی کردید .

او را تشویق کنید که خود را باور کند و بداند که اوهم مثل دیگران خوب بازی می کند و کاری انجام می دهد .

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد