بیش فعالی2

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

نشانه های اختلال کمبود توجه- بیش فعالی چیست؟

این کودکان معمولا در یک یا هر سه حوزه ی توجه و تمرکز – فعالیت و تکانه علائم خود را بروز می دهند.

نشانه های بی توجهی بدین شکل است که فعالیت های تحصیلی را با بی دقتی انجام می دهند. به نظر می رسد وقتی با آنها مستقیما صحبت می شود گوش نمی دهند دستورها را کامل اجرا نمی کنند تکالیف خود را تکمیل نمی کنند و در کل از فعالیت هایی که نیاز به توجه مستمر دارد اجتناب می کنند یا از آنها متنفرند. در پیروی از دستورات دیگران مشکل دارند – به نظر می رسد که اصلا به حرف کسی گوش نمی دهند – غالبا وسایل لازم را برای انجام تکالیف گم می کنند- زود حواس شان پرت می شود و در فعالیت های روزمره فراموشکار هستند. البته والدین ممکن است اظهار کنند که کودک شان توجه بسیار خوبی در بازی های رایانه ای و نگاه کردن به تلویزیون دارد و ساعت ها می تواند به این بازی ها ادامه دهد.

مشکلات توجه و تمرکز از جمله نشانه های غیر اختصاصی است که در موارد مختلف می تواند مشاهده شود. به عنوان مثال به دنبال استرس های حاد نظیر : تصادف- زلزله و ... کودک ممکن است اشکال در توجه و تمرکز پیدا کن. حالات اضطرابی نیز می توانند با حواس پرتی- مشغولیت ذهنی با یک موضوع مشخص و عدم تمرکز در بقیه حوزه ها همراه باشد. گاهی مصرف بعضی دارو ها نظیر : آنتی هیستامین-داروهای سرماخوردگی- داروهای خواب آور و ... می توانند مشکل عدم توجه و تمرکز ایجاد نمایند.

افسردگی نیز  می تواند حوزه ی توجه و تمرکز را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اختلال کمبود توجه-بیش فعالی فقط با علائم عدم توجه و تمرکز ظاهر می شود و نشانه های پر تحرکی و بیش فعالی اصلا در فرد وجود ندارد و کودک خیلی کم تحرک – کند و دائم غرق در رویاهای خویش است.

مینا دختر هشت ساله ای است که در مدرسه دانش آموزی آرام و کم سر و صداست ولی در انجام تکالیف- نوشتن املا و حل مسائل ریاضی بسیار کند است- زود حواسش پرت ی شود و هنگامی که معلم مشغول درس دادن است او به نقطه ای خیره شده و در خیالات خود است. در املا نمی تواند به سرعت بقیه دانش آموزان بنویسد و لغات یا نقطه ها را جا می اندازد.

نشانه های پر تحرکی: از نشانه های پر تحرکی می توان به بی قراری دست و پاها- تکان خوردن روی صندلی- ترک کردن صندلی در کلاس درس-بالا رفتن از در و دیوار- با سر و صدای زیاد بازی کردن- دویدن در مکان های نامناسب – پر حرفی و تحرک زیاد اشاره کرد. معمولا فعالیت این کودکان هدفمند نیست و گاهی اضطراب دارند . این کودکان در موقعیت های جدید و نا آشنا کمتر علائم اختلال را نشان می دهند. همچنین زمانی که نظارت بیشتری از طرف بزرگترها وجود داشته باشد می توان فعالیت های کودک را تا حدود زیادی مهار نمود.

نشانه های تکانش گری: به صورت جواب دادن با عجله قبل از این که سوال تمام شود- ناتوانی در انتظار کشیدن برای نوبت- قطع کردن حرف دیگران و مداخله کردن می باشد. این کودکان اغلب بدون توجه به پیامدهای احتمالی درگیر فعالیت های فیزیکی خطرناک می شوند

شما می توانید برای درمان اختلال کمبود توجه-بیش فعالی کودکتان به موسسه پرورش ذهن فرزام با مدیریت دکتر زهرا امیر آتشانی به شعبه های زیر مراجعه کنید:

شعبه 1: تهران بزرگراه رسالت بین صیاد شیرازی و استاد حسن بنای جنوبی پلاک 1152 واحد 3 تلفن:22302095-22302092

شعبه 2:تهران خیابان ولیعصر بالاتر از میرداماد نبش کوچه یزدان پناه برج پیروز پلاک 2539 واحد 903 تلفن: 22275312.