آیا کودکان ما واقعا از افسردگی رنج می برند؟

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

بله افسردگی دوران کودکی با اندوه طبیعی و احساسات روزمره ای که به عنوان یک کودک رشد می کند، متفاوت است. فقط به این دلیل که یک کودک غمگین به نظر می رسد لزوما به معنای افسردگی نیست. اگر غم و اندوه ماندگار باشد و یا اگر رفتار ناخوشایندی که به فعالیت های اجتماعی، منافع، روند تحصیلی و زندگی خانوادگی آسیب می رساند، ممکن است نشان دهنده این باشد که بیماری او از نوع افسردگی است. در نظر داشته باشید که در حالی که افسردگی یک بیماری جدی است، همچنین یک بیماری قابل درمان است.

چگونه می توانم بگویم که آیا فرزند من افسرده است؟
علائم افسردگی در کودکان متفاوت است. اغلب تشخیص داده نشده و درمان نشده است، زیرا آنها به عنوان تغییرات عاطفی و روانی طبیعی در طول رشد رخ می دهند. مطالعات اولیه در زمینه پزشکی بر روی "افسردگی" در نظر گرفت که خلق و خوی افسرده کودک با رفتار یا رفتار عصبانی اثبات شد. در حالی که به ویژه در کودکان کوچک تر، بسیاری از آن ها غم و اندوه یا خستگی پایین را مشابه بزرگسالان افسرده می بینند. علائم اولیه افسردگی به صورت غم و اندوه، احساس ناامیدی و تغییرات خلقی رخ می دهد.

 علائم و نشانه های افسردگی در کودکان عبارتند از:
• تحریک پذیری یا خشم
• احساسات مداوم غم و اندوه و بی فایده بودن
• طرد شدن اجتماعی
• افزایش حساسیت به مورد پذیرش نبودن
• تغییرات اشتها - افزایش یا کاهش می یابد
• تغییر در خواب - بی خوابی یا خواب بیش از حد
• سر و صدا آواز خواندن یا گریه
• دشواری تمرکز
• خستگی و انرژی کم
• شکایات جسمی (مانند معده درد، سردرد و...) که به درمان پاسخ نمی دهند
• توانایی کاهش فعالیت در حوادث و فعالیت ها در خانه یا دوستان، در مدرسه، فعالیت های اضافی و سایر سرگرمی ها یا منافع
• احساس بی ارزش بودن یا گناه
• اختلال تفکر یا تمرکز
• افکار مرگ یا خودکشی

همه کودکان این علائم را ندارند. در واقع، اکثر علائم مختلف را در زمان های مختلف و در تنظیمات مختلف نشان می دهد. اگر چه بعضی از کودکان ممکن است در محیط های ساختاری به خوبی عمل کنند، اکثر کودکان مبتلا به افسردگی اساسی تغییر قابل ملاحظه ای در فعالیت های اجتماعی، از دست دادن علاقه به مدرسه و عملکرد ضعیف تحصیلی یا تغییر ظاهر را تجربه می کنند. کودکان همچنین ممکن است از مواد مخدر یا الکل استفاده کنند، به ویژه اگر آنها بیش از 12 سال سن داشته باشند.
اگرچه در کودکان کمتر از 12 ساله نسبتا نادر هست، کودکان جوان خودکشی می کنند - و ممکن است زمانی که آنها ناراحت و عصبانی می شوند، این کار را به طرز محسوسی انجام دهند. دختران بیشتر به خودکشی تلاش می کنند، اما پسران تلاش بیشتری می کنند که خودشان را بکشند. کودکان مبتلا به سابقه خانوادگی خشونت، سوء مصرف الکل یا سوء استفاده از جسمی یا جنسی، در معرض خطر بیشتر برای خودکشی هستند، همچنین افرادی با علائم افسردگی اساسی.

 کدام کودکان افسرده می شوند؟
حدود 2.5٪ از کودکان در ایالات متحده از افسردگی رنج می برند. افسردگی به طور قابل توجهی در پسران زیر 10 سال رایج است. اما در سن 16 سالگی، دختران بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.
اختلال دوقطبی در نوجوانان بیشتر از کودکان جوانتر است. با این حال، اختلال دوقطبی در کودکان می تواند شدیدتر از نوجوانان باشد. این اختلال ممکن است با اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)، اختلال وسواسی-اجباری (OCD) یا اختلال در رفتار (CD) همراه باشد یا توسط آن پنهان شود.

 چگونه افسردگی در کودکان تشخیص داده می شود؟
اگر علائم افسردگی در کودک شما حداقل دو هفته طول بکشد، باید با مشاوران و روانشناسان در موسسه پرورش دهن فرزام مشورت کنید تا برای برگزاری دوره هایی از جلسات بازی درمانی و درمان همزمان افسردگی خود برنامه ریزی کنید و اطمینان حاصل کنید که علل فیزیکی برای علائم وجود ندارد و اطمینان حاصل کنید که کودک شما درمان مناسب را دریافت کند.
ارزیابی سلامت روان باید شامل مصاحبه هایی با شما (والدین یا مراقب اصلی) و فرزند شما و هرگونه آزمایش روانشناختی اضافی که ضروری است. اطلاعات از معلمان، دوستان و همکلاسی ها می تواند برای نشان دادن این که این علائم در طول فعالیت های مختلف فرزند شما سازگار است و تغییر قابل توجهی از رفتار قبلی داشته باشد مفید باشد.
هیچ آزمایش خاص - پزشکی یا روانشناختی - که به وضوح نشان دهنده افسردگی است، اما ابزارهایی مانند پرسشنامه (برای هر دو کودک و والدین) همراه با اطلاعات شخصی می تواند در تشخیص افسردگی در کودکان بسیار مفید باشد. گاهی اوقات این جلسات و پرسشنامه های درمانی می تواند همزمانی دیگری را که باعث افسردگی مانند ADHD، اختلال در رفتار و OCD می شود، پیدا کند.

ترجمه و تالیف: پریسا صحت بخش - موسسه پروش ذهن فرزام

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد.