چطور احساسات سرکوب شده موجب نگرانی شما می شود؟

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :

فروید بر این باور بود که خشم فرو نشانده عامل افسردگی است . او معتقد بود  که دلیل افسردگی افراد، ترس از بروز خشم شان است و آن ها نگرانند اگر خشم خود را نمایان سازند مورد بی مهری و بی توجهی قرار خواهند گرفت. در نتیجه، تصمیم می گیرند خشم خود را به درون بریزند و از درون با آن بجنگند.

این روانشناس اعتقاد داشت افسردگی همان خشم انبار شده است که به تنفر از خویشتن تبدیل شده است.

شخصاً بیماری نداشته ام که افسردگی آنها در نتیجه انبوهی از خشم سرکوب شده بروز کرده باشد و اعتقادی به این نظریه فروید، ندارم. البته، شاید بسیاری این نظریه را قبول داشته باشند اما تجربه های بالینی شخصی ام به من ثابت کرده این اضطراب، تشویش و بی قراری است که در اثر خشم سرکوب شده و فرو برده شده بروز می کند، نه افسردگی. تقریباً به اغلب افرادی که از حملات وحشت و اضطراب شکایت دارند، احساسات منفی ابراز نشده ای دارند که ریشه در مسائل زندگی شان دارد . شاید این احساسات را کاملاً نشناسید زیرا آنها را از ذهن خود بیرون می کنید. وقتی منکر احساسات درونی خود می شوید و از مواجهه شدن با تضادهای آزاردهنده ذهنی خود می گریزید، کم کم عصبی و وحشت زده خواهید شد اما هنگامی که با این افکار و مسائل رو در رو می شوید، در اکثر موارد اضطراب یا به کلی از بین می رود یا تسکین می یابد.

تمامی اشخاص مضطرب درگیر دو نوع احساس می باشند که غالباً آن را انکار می کنند: خشم و امیال ابراز نشده. اجازه دهید نمونه ای را در این خصوص بیان کنم که گویای این حقیقت اند:

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

تد در سانفرانسیسکو به دنیا آمدو دوران رشد خود را با مشکلات زیادی پشت سر گذاشت.به دلیل بیماری های متنوعی که در اثر آلرژی از آن ها رنج می برد، قادر نبود مرتب به مدرسه برود زیرا بیشتراوقات باید به پزشک مراجعه می کرد. منزوی و تنها بود. دوستان زیادی نداشت و همواره چون نمی توانست در برنامه های ورزشی شرکت کند آزرده و ناراحت بود. آلرژی سبب شده بود مشکلات پوستی زیادی داشته باشد، چهره ای نا زیبا و جسمی بیمار، او را از سایر افراد دور ساخته بود با وجود تمام مشکلاتی که داشت معتقد بود اگر بتواند خوب پیشرفت کند، موفق و محبوب خواهد شد. تد به این حرفش ایمان داشت. وی توانست با نمرات متوسط مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت اخذ کند. تد شرکت عمویش را که در آستانه ورشکستگی بود خریداری کرد. روی خانه اش وام دومی گرفت و تمام پول آن را در شرکت سرمایه گذاری کرد. ریسک بزرگی بود . هفته ای هفت روز، از صبح تا شب سخت کار می کرد. ولی چند سال بعد شرکت سود آور شد. پس از آن، زمان موفقیت و سود دهی به اوج خود رسید. سود کلانی که نصیب شرکت شد، سبب گردید سهام شرکت در بازار اوراق قیمت پیدا کند دیری نگذشت که شرکت تد میلیونها دلار ارزش یافت. در پی این موفقیت تد شرکت دیگری خریداری کردو در آنجا هم به موفقیت چشم گیری دست یافت. مدتی نگذشت که تد در میان مجلاتی همچون تایم اسم و رسمی معتبر پیدا کرد. او به پسر طلایی شهرت یافت و سرانجام با خانم زیبایی که همسرش را مردی جذاب و مودب می دانست ، ازدواج کرد.

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

با وجود تمام این موفقیتها هنوز مشکلی وجود داشت که خاطر تد را می آزرد. او هنوز احساسی از شادمانی نداشت و همواره نگران و مضطرب بود. کل روز را دلواپس سلامتی، شغل و شهرتش بود. موجی از هراسهای ذهنی به وی حمله ور می شدند. روزی پس از خواندن کتاب روانشناسی افسردگی ، با احساس غم فراوانی که در ظاهرش نمایان بود به من گفت با وجود این که ثروت زیادی دارم احساس خوشبختی نمی کنم. به روزهای شاد و فقیرانه دوران دانشجویی که در دانشگاه کالیفرنیا درس می خواندم فکر می کنم. روزها کمی کار می کردم و شبها به اتفاق دوستانم خوش می گذراندم. فکر می کنم بیشتر از زندگی لذت می بردم. روش شناختی کمک زیادی به تد کرد. او بعد ها دریافت هراسهایش غیر منطقی و بی اساس بوده . اوایل درمان توانست چند روز و بعد  هفته ها زندگی آرام و بدون تشویشی را تجربه کند . او توانست دوباره احساس خوشبختی کند اما گاهی هراسها به سراغش می آمدند و تد از این موضوع بیم داشت؛ گاهی نگران حمله قلبی می شد و در مواقعی می ترسید خطری شغلش را تهدید کندو یا ترس از مسافرت با هواپیما او را می آزرد. با وجود این می پنداشت این نگرانی ها منطقی است و گاهی به سراغش می آیند.

روزی متوجه شدم نگرانیهای تد شدت یافته است. وقتی در یکی از جلسات به بررسی موضوع ترس از ورشکستگی و ترس از هواپیما می پرداختم، از او پرسیدم در آن روزی که ترس به سراغش آمد در محل کار و یا در منزل اتفاق خاصی رخ نداده است، او پاسخ داد به غیر از ترس و نگرانی هایش همه چیز خوب وعالی بود. وقتی از او خواستم بیشتر توضیح دهد گفت: که به اتفاق همسرش در خانه بزرگ و جدیدشان از اقوامشان پذیرایی می کردند که همگی اوقات لذت بخشی داشته اند.

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

وقتی از او پرسیدم که اقوامش چه مدت است که در منزل آنها ساکنند، پاسخ داد: چندین هفته. تعجب کردم پرسیدم ناراحت نیستی که اقوامت چندین هفته در خانه تو جا خوش کرده اند و آیا می داند کی قصد ترک منزل او را دارند. تد در پاسخ اصرار داشت که این مسئله مهم نیست که چه مدت می مانند. زیرا منزلش آنقدر بزرگ هست که حضور دیگران آزارش ندهد. وی اضافه کرد اگر فقط من و همسرم به همراه خدمتکارها در آن منزل بزرگ زندگی کنیم، ممکن است اقوامم فکر کنند که چقدر خود خواهم. او معتقد بود حتی اگر از مهمانانش  مودبانه بپرسد که تا چه زمانی پیش او خواهند ماند از او می رنجند.

شاید متوجه مشکل اصلی شده باشید. باور تد این بود که باید همه ازاو راضی باشند و او را تایید کنند، حتی اگراین تایید طلبی به قیمت سرکوب نیاز و احساسات شخصی تمام شود باید مطمئن شود همه او را دوست دارند.

پس از بررسی و تحلیل این مشکل، تد قانع شد اقامت طولانی مدت جمعی از اقوامش نزد او برایش آزار دهنده است. علی رغم ویژگی بخشندگی اش و اخلاق سخاوتمندانه ای که داشت، این حقیقت را پذیرفت که حضور اقوامش خلوتش را به هم زده و ارامش مورد نیاز را از او سلب نموده است. تصمیم گرفت با همسرش صحبت کند و در نهایت، اقوام به منازل خود رفتند. همزمان به یکباره ترس از ورشکستگی و ترس از مرگ درهواپیما در وجودش از بین رفت.

نادیده گرفتن احساسات و منافع شخصی به خاطر جلب توجه و تصدیق دیگران مشکل متداولی است که در اکثر افراد دیده می شود. و نتیجه آن نگرانی و اضطراب ناگهانی است که علتش را نمی دانید.

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

تایید شدن از طرف دیگران تا حدی اهمیت می یابد که حتی علت ناراحتی و رنجش خود را نمی فهمید. گویی اصلا شما اجازه ندارید به احساسات خود توجه کنید. به گونه ای که خود باور می کنید احساسی  نسبت به این مطلب پیش آمده ندارید اما در حقیقت شما با نادیده گرفتن رنجش های خود، اضطراب را در درون خود بارور می کنید . ولی به جای تشخیص علت اضطراب و تشویش خود، روی خود اضطراب و دلهره متمرکز می شوید.

اما اگر مسائل  را ریشه یابی کنید به آرامش و راحتی خواهید رسید.درمان تد همیشگی نیست شاید در موقعیت های مختلف آزرده شود یا احساساتش را انکار کند. این بازگشت در مورد من و شما هم صدق می کند در زمان ناراحتی باید از خود بپرسید راستی دلیل ناراحتی من چیست ؟ آن را ریشه یابی کنید ودلیل برای رفع ناراحتی خود بیابید.

 

 

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکزو برگزاری کلاس های خصوصی (پرورش ذهن، افزایش حافظه، توسعه مهارت های ذهنی و رفتاری، استعدایابی، بهبود عملکرد و رفتار  در منزل شما یا در مراکز خود بدون هیچ محدودیت سنی برای ارتقا سطح کیفیت زندگی شما کمک رسان باشد.

با ما تماس بگیرید: 22302092 _ 22275312