به جای IQ، تلاش را ستایش کنید

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :

صرف داشتن بهره هوشی بالا به معنای تضمین قبولی در دانشگاه هاروارد یا حل مسائل ریاضی نیست. شاید کسانی که IQ بالا داشته باشند، بهتر شطرنج بازی کنند یا اگر به دانشگاه راه یابند، عملکرد بهتری از خود نشان دهند، اما آنچه هنگامی که همه چیز مساوی است، باعث عملکرد بهتر یا کمتر می شود، تلاش است. تمرین مداوم از نقطه نظر روانشناسی دقت روی یک نقطه و حفظ این دقت است. این مساله سبب کنترل تحریک ها و تعویق خشنودی می شود. در نتیجه، فرد همچنان به تلاش ادامه می دهد و با موفقیت های کوچک راضی نمی شود.

شما چگونه می توانید انتظار چنین تلاشی را از فرزندتان داشته باشید؟ این بستگی به این دارد که چگونه فرزندتان را به ازای هر کار مثبتی تشویق می کنید. اینجاست که والدین معمولا اشتباه مشابهی را تکرار می کنند.

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

اجازه بدهید داستان ایتان فرزند یکی از استادان دانشگاه سیاتل، را تعریف کنم که به رغم هوش سرشار از درس و آموزش گریزان و متنفر بود. والدین ایتان مدام به او می گفتند: توباهوشی و می توانی هر کاری را انجام دهی. ما واقعا به تو افتخار می کنیم. او هرگاه یک تست ریاضی را حل می کرد یا هجی کردن یک کلمه را درست انجام می داد، به بهترین وجه تشویق می شد. او برای هر کار کوچکی چنان تشویق می شد که به نقطه ای رسید که ما به آن « نقطه اوج حذابیت تشویق» می گوییم. والدین نمی دانند این تشویق بیش از حد چقدر مضر است. ایتان جوان به زودی آموخت در کارهایی که به تلاش کمتری نیاز دارد همان قدر تشویق می شود که در کارهای سخت و پر زحمت. پس وقتی به راهنمایی رفت، اول با درسهای سخت شروع کردف اما وقتی برای اولین بار نتوانست از پس تمرینات سخت برآید و اشتباه کرد، سرخورده شد. او که خیلی باهوش بود! پس چرا از پس تمرینات بر نمی  آمد او از این مشکل درس نگرفت که باید تلاشش را بیشتر کند و از اشتباهات گذشته اش درس بگیرد. ایتان نمی دانست هنگام شکست چه باید بکند.

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

اگر سعی نکنید دیوار آجری را خراب کنید، نمی توانید از آن بگذرید. با افسردگی پای دیوار نشستن کمکی نمی کند. آنچه برای ایتان اتفاق افتاد، همین بود. او دست از تلاش برداشت و در امتحانات رفوزه شد. موسسه پرورش ذهن فرزام به فرزندان شما  آموزش نحوه صحیح درس خواندن را خواهد داد . با ما تماس بگیرید و از راهنمایی مشاوران ما بهره مند شوید.

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

وقتی می گویید: « تو خیلی باهوشی » چه اتفاقی می افتد.

محققان نشان داده اند داستان ایتان در همه کودکانی که بی مورد تشویق می شوند، اتفاق می افتد. اگر کودکتان را این گونه تشویق کنید، از نظر آماری سه اتفاق خواهد افتاد:

اول: کودک شما اشتباه هایش را به پای شکست می گذارد. از آنجا که شما به او فهمانده اید موفقیت یک امر ثابت در هر چیزی است و شکست معنی ندارد، او ناتوانی در انجام یک کار را به حساب شکست می گذارد و شکست را هم امری ثابت و غیر قابل عبور می داند و در نتیجه به جای پیدا کردن راه حل مشکل، خود را ناتوان می بیند و کنار می کشد. او موفقیت را یک موهبت می داند و نه دلیل و حاصل تلاش بی وقفه.

دوم: وقتی به او القا ء می کنید باهوش است، او به هوش خود غره می شود و تلاشی برای یادگیری نمی کند. در نتیجه اتکاء به هوش تنها، کارآمد و نتیجه بخش نیست و اهمیت یادگیری در چشم او تنزل می یابد.

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

 

سوم: او به دلیل شکست فکر نمی کند و از انجام کارهایی که ممکن است با اشتباه یا شکست همراه باشد، خودداری می کند.

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکزو برگزاری کلاس های خصوصی (پرورش ذهن، افزایش حافظه، توسعه مهارت های ذهنی و رفتاری، استعدایابی، بهبود عملکرد و رفتار  در منزل شما یا در مراکز خود بدون هیچ محدودیت سنی برای ارتقا سطح کیفیت زندگی شما کمک رسان باشد.

با ما تماس بگیرید: 22302092 _ 22275312