شش روش تقویت استقلال در کودکان

نوشته شده توسط پرورش ذهن فرزام

در این بخش ۶ گام معرفی شده است که با استفاده از آنها می توانید اتکای به نفس فرزندتان را تقویت کنید.
گام اول : مشخص کنید که فرزند شما چه کارهایی را می تواند به تنهایی انجام دهد.
فرزندتان چه کارهایی را می تواند به تنهایی و بدون کمک شما انجام دهد؟ شاید زمان آن فرارسیده که او خودش نهارش را آماده کند ،لباس هایش را بشوید ،رختخوابش را مرتب کند، خودش به دندانپزشکش زنگ بزند و وقت بگیرد. البته اینکه چه کارهایی را به خودش بسپارید بستگی به سن ، میزان بلوغ و قابلیت های فعلی او دارد .مراقب باشید که با افزایش ناگهانی و بیش از اندازه انتظارات تان ، او را سردرگم نکنید، بلکه به تدریج و در هر زمان یک وظیفه ی جدید را به عهده او بگذارید.
گام دوم :به او کمک نکنید .
آیا فکر نمی کنید اخیرا زیاده از حد به فرزندتان کمک می کنید ؟” جک خیلی خسته است. امشب خودم تکالیفش را می نویسم. ” ، ” کیلا خیلی سرش شلوغه ، این بار من کارهایش را انجام میدم.” اگر می خواهیدفرزندی مستقل و متکی به نفس داشته باشید، باید بیشتر از کلمه نه استفاده کنید. با گذاشتن این قانون شروع کنید: ”عذر و بهانه ی اضافی ممنوع باید مسئولیت پذیر باشی.”
گام سوم: توانایی سازماندهی فرزندتان را تقویت کنید تا به شما به عنوان یک کامپیوتر جیبی نگاه نکند.
آیا فرزندتان کتاب های کتابخانه را گم می کند؟ نمی تواند وسایل ورزشی اش را پیدا کند؟ یادداشتهای معلمش را گم می کند؟ شاید مشکل او این باشد که نمی تواند برای کارهایش برنامه ریزی کند . دفعه بعد که او با مشکلی برخورد کرد ، به جای اینکه او را به حال خود رها کنید از او بپرسید برای حل این مشکل چه کاری می تواند انجام دهد؟
بطور مثال اگر فراموش می کند هر چهارشنبه کتاب کتابخانه را تحویل دهد، می تواند تقویمی تهیه کند که در آن تاریخ های مهم مثل کلاسهای موسیقی، گردش های علمی ،تحویل کتاب به کتابخانه و یا تاریخ امتحاناتش را مشخص می کند. یادگیری سازمان دهی و برنامه ریزی مهارتی است که فرزندتان برای اداره ی زندگی خود به آن نیاز دارد و داشتن این مهارت باعث می شود که به مرور وابستگی او به شما کمتر شود.
گام چهارم : روش حل مساله را به او بیاموزید تا بتواند مشکلاتش را به تنهایی حل کند.
حل مساله معروفترین روش حل مشکلات است که به طور گسترده ای در سازمان ها وادارات از آن استفاده می شود. روش حل مساله شامل ۵ مرحله است.
الف-تعیین وتعریف دقیق مشکل: در این مرحله به صورت مشخص مشکل را مشخص می کنند.
ب- ارایه راه حل بدون اظهارنظر درباره آن: در این مرحله از افراد خواسته می شود هر راه حلی که به نظرشان می رسد، حتی اگر مسخره باشد را بیان کنند.و کسی اجازه ندارد در مرحله بیان راه حل ها اظهار نظر کنند .فقط راه حل های مطرح شده را یادداشت می کنند.
ج-ارزیابی راه حل های ارایه شده: در این مرحله راه حل های ارایه شده را ارزیابی می کنند و بهترین و قابل اجراترین آنها را انتخاب می کنند.
د-اجرای راه حل انتخاب شده: راه حل انتخاب شده را اجرا کرده و اثر بخشی آن را ارزیابی می کنند.
ه- اگر راه حل انتخاب شده اثربخش نبود ، راه حل دیگری انتخاب می کنند.
شما هم می توانید این ۵ مرحله را به فرزندتان بیاموزید تا بتواند برای حل مشکلاتش از آن استفاده کند . دفعه بعد که فرزندتان به مشکلی برخورد، برای حل مشکل او عجله نکنید. در عوض به او بیاموزید که چطور از روش حل مساله استفاده کند. ابتدا به فرزندتان بگوئید:
“چه مشکلی داری ؟”
(شاید لازم باشد به او کمک کنید تا کلمات مناسب را برای بیان مشکلش پیدا کند:”نمی دونم امروز تو مدرسه چه کاردستی درست کنم.” (به او نشان دهید که به توانایی اوبرای حل مشکلش ایمان دارید و او می تواند راه حل مناسبی برای مشکلش پیدا کند.
” میدونم که میتونی راه حلی برای مشکلت پیدا کنی.” سپس او را تشویق کنید تا راه حل هایی که به نظرش می رسد را مطرح کند.
“هر راه حلی که به نظرت می رسه را بگو ؛ اصلا نگران این نباش که نظرت بچگانه باشه، فقط نظرت رو بگو چون ممکنه بتونه بهت کمک کنه.”
سپس از او بخواهید از بین راه حل هایی که مطرح کرده، بهترین را انتخاب کند. به او کمک کنید تا مزایا و معایب هر یک از راه حل ها را مشخص کرده و با مقایسه کردن آنها یکی را انتخاب کند.
به فرزندتان خاطرنشان کنید زمانی که با مشکلی مواجه می شود، از این روش استفاده کند. با تمرین کافی، فرزندتان می تواند با استفاده از این روش بسیاری از مشکلاتو گرفتاریهایی که در طول روز با آنها مواجه می شود را بدون کمک شما، حل کند.
گام پنجم: گفتگو و مذاکره کردن را به فرزندتان بیاموزید.
آیا فرزندانتان دائما از شما انتظار دارند که مذاکره کننده باشید و جنگ و دعواهایش را حل کنید؟ به فرزندتان روش مذاکره کردن را یاد دهید تا دفعه بعد که با کسی مشکلی پیدا کرد خودش آن را حل کند .
” تو بایستی گفتگو کردن را یاد بگیری .گفتگو کردن یعنی اینکه کاری انجام دهیتا مشکلی که بین تو و فرد دیگر پیش آمده است را طوری حل کنی که هر دو طرف راضی و خوشحال باشند.”
سپس به فرزندتان چند شیوه ی قدیمی اما عالی حل مشکلات را بیاموزید.
روش های گشودن گره ها : روش هایی مثل سنگ ، کاغذ ، قیچی ، کشیدن یک کارت ، شیر یا خط کردن ، یا استفاده از این قانون که ” هرکس که اولین نفر رفته ، دفعه بعد آخرین نفر می رود “.
استفاده از زمان سنج: زمان سنج نیز می تواند به حل برخی از مشکلات بین کودکان کمک کند.فقط کافی است که به فرزندان نشان دهید که چطور از آن استفاده کند.
“من زمان سنج را برای ۵ دقیقه تنظیم می کنم ، وقتی که این زمان تمام شد ، نوبت من است که بازی کنم.”
در نهایت فراموش نکنیدکه اصول مذاکره را برای او توضیح دهید.
“شما باید به نوبت ، بدون اینکه میان حرف هم بپرید ، به حرفهای هم گوش کرده. همچنین باید با لحن آرام با هم صحبت کنید.”
مهارتهایی که به فرزندتان آموختید را در خانه تمرین کنید.
گام ششم: درمورد آینده اش با او صحبت کنید.
فرزندتان را تشویق کنید تا فراتر از حال رفته و به آینده خودش فکر کند.
به رفتن اردو از طرف مدرسه، تغییر مدرسه، گرفتن دیپلم، رفتن به دانشگاه، زندگی در یک آپارتمان، انتخاب حرفه و شغل و مواردی ازاین قبیل فکر کند. بحث در خصوص آینده فرزندتان می تواند بخشی از بحث و گفتگوهای شما سر میز شام باشد . این بحث ها به او کمک خواهد کرد تا به روزهایی که باید بدون شما زندگی کند، فکر کند و کم کم خودش را برای چنین شرایطی آماده کند .

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد.