هر آنچیزی که کودکان برای کامیابی نیاز دارند

 

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :


برای اینکه بتوانید یک شروع زیبای زندگی را به کودک خود بدهید احتیاجی نیست که حتما یک متخصص تربیت کودک باشید .تحقیقات جدید تایید کننده ی انچه همه ی ما می دانستیم هستند : عشق ، توجه و مراقبت های ابتدایی ، تمام چیز هایی هستند که کودک شما واقعا احتیاح دارد و می خواهد .۸ مرحله زیر را دنبال کنید تا به کودک خود کمک کنید که تمام توانایی های خود را در یابد .
۱) عشق خود را ابراز کنید .
کودکان به عشق نیاز دارند .حمایت همراه با عشق شما به کودکتان احساس امنیتی می دهد که با ان می تواند دنیا را کشف کند .این موضوع فقط یک نصیحت کوچک و بی اهمیت نیست .مدارک موثق علمی نشان می دهند که عشق و توجه ، و مهربانی در سال های اولیه زندگی ، تاثیر مستقیم و قابل انداره گیری روی رشد عاطفی ، ذهنی و فیزیکی کودک دارد .حقیقتا عشق و تماس باعث می شود که ذهن کودک شما رشد کند .این موضوع بر اساس نظریات مارین دیامون مطرح شده است ، عصب شناس دانشکاه برکلی کالیفورنیا و نویسنده ی”در خت جادوی ذهن ” : چگونه هوش ، خلاقیت و سلامت کودک خود را از تولد تا بلوغ پرورش دهیم .
شما چگونه عشق خود را ابراز می کنید ؟ در آغوش بگیرید ، نوازش کنید ، لبخند بزنید ،تشویق کنید ، گوش بدهید و با کودکتان بازی بکنید ،هر زمانی که می توانید . خیلی مهم است که به گریه های کودک خود فورا جواب بدهید ، بخصوص در ۶ ماه اول . در واقع زمانی که کودکتان ناراحت است ( یا حتی خوشحال است ) ، پاسخ دادن به او کمک می کند به ساختن یک اتصال عاطفی قوی و قابل اعتماد .
۲) مراقب نیاز های اساسی کودک خود باشید
کودک شما به انرژی و سلامتی نیاز دارد تا بتواند رشد کند و آموزش ببیند .و شما می توانید با برطرف کردن نیاز های اساسیش به او کمک کنید . چکاب های سلامت او را بطور منظم انجام دهید و او همیشه او را در امان نگه بدارید .
خوابیدن همه چیزاست جز هدردادن وقت وقت کودکتان ، پس به او کمک کنید تا بتواند بیشتر بخوابد .در زمان REM (حرکت سریع چشم ) خواب ، سلول های مغز کودک شما در حال ساختن ارتباطات مهم است .این سیناپس ها راه هایی هستند که یادگیری و حرکت را امکان پذیر می سازند .انها کلید ها یی هستند که کودک شما به واسطه ی ان می تواند هر چیزی را که از طریق کاوش دنیا می بیند ،می شنود ،مزه می کند ،لمس می کند و بو میکند ، بفهمد و درک کند .
شیر سینه تمام مواد غذایی را که کودک شما برا ی ۶ ماه اول نیاز دارد ، تامین می کند .و نقش بسیار مهمی را در در رژیم کودک شما تا اولین سال تولدش بازی می کند . تغذیه با شیر مادر بهترین گزینه برا ی کودک شماست ، علاوه بر سود مندی هایی که دارد ، تحقیقات نشان می دهد تغذیه با شیر کودکان کمترین میزان آلرژی ، اسهال ،مشکلات تنفسی و عفونت های گوشی را دارد . همچنین تغذیه با شیر مادر به کودک شما IQ قوی می دهد.
(اگر شما نگران تغذیه و خواب کودک خود هستید ، با دکتر خود صحبت کنید.)
حتما مراقب راحتی فیزیکی کودک خود باشید . راجع به این موضوع که کودکتان گرمش است یا اینکه پوشکش خیلی خیس شده است ، حساس باشید .شما و کودکتان یک تیم هستید .
۳) با کودک خود صحبت کنید .
تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که والدینشان با آنها زیاد صحبت می کنند ، بطور قابل توجهی IQ و گنجینه ی لغات بیشتری نسبت به کودکانی که انگیزش شفاهی کمتری دریافت کرده اند ، دارند . شما حتی می توانید از زمان حاملگی شروع به صحبت با کودک خود بکنید ، در واقع این روش خوبی است برای اینکه فرایند صحبت کردن را قوی شروع کنید .
از لحظه ای که کودک شما به دنیا می اید ،هم زمان با اینکه او را قنداق می کنید ، یا او را غذا می دهید و یا حمام می برید، با او صحبت کنید . اگر کودکتان بداند که لغات مرتبط با خود او است ، واکنش بهتری از خود نشان می دهد ، بنابر این سعی کنید که در هنگام صحبت کردن به او نگاه کنید . نگران سختی لغات نباشید . فقط انچه که انجام می دهید را توصیف کنید .”مامان داره آب گرم را توی وان می ریزه تا بتونه تو رو تمیز کنه “.سعی کنید که با کودک خود بچگانه و نادرست صحبت نکنید .البته گاهی اوقات اشکالی ندارد ، اما کودک شما فقط زمانی می تواند مهارت های زبانی خود را افزایش دهد که شما به درستی با او صحبت کنید .
۴) برا ی کودک خود بخوانید .
خواندن با صدا ی بلند یکی از مهم ترین چیز هایی است که شما می توانید انجام دهید تا به گنجینه ی لغات کودکتان ،تصویر سازی ذهنی او و مهارت های صحبت کردن او کمک کنید .
جیم ترلیز ، نویسنده ی کتاب “read aloud hand book ” می گوید که حتی کودکان تازه متولد شد ه از گوش دادن به داستان لذت می برند . از همان روز اول خواندن برای کودک خود را برنامه ریزی کنید .
۵) تمام حواس او را تحریک کنید .
برای اینکه کودک شما درباره ی مردم ،مکان ها و… چیز های مختلف یاد بگیرد ، نیاز دارد که در معرض انها قرار بگیرد .هر تعاملی اطلاعاتی در مورد جهان و مکانی که او در ان قرار دارد می دهد . تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که در محیط های غنی رشد کرده اند –جایی که تجربیات بیشتری در معرض دید انها قرار داشته است – مغز بزرگتر و فعالتری دارند ، نسبت به کودکانی که در محیط هایی رشد کرده اند که انگیزش احساسی کمتری را برایشان ایجاد کرده است .
البته ممکن است کودکان بیش از حد تحریک بشوند . کودکتان را ۲۴ ساعت در روز بمباران نکنید و یا سعی نکنید که تمام حواسش را به یکباره بر انگیخته کنید .زمانی که او دوست دارد بازی کند ، انواع مختلف وسایل بازی را برایش محیا کنید . چیز هایی با اشکال ، جنس ، رنگ ، وزن و صدای متفاوت انتخاب کنید .در مورد تاثیر موسیقی بر روی پیشرفت کودکتان در سنین مختلف اطلاعات کسب کنید و لالایی های مورد علاقه تان را بخوانید . بازی های تعاملی با کودک خود انجام دهید . با کودک خود قدم بزنید و به خرید بروید و به کودک خود اجاره بدهید تا با ادم های جدید ملاقات کند .حتی ساده ترین فعالیت روزانه پیشرفت مغزی کودک شما را تحریک می کند .
همچنین این موضوع مهم است که به کودک خود اتاقی بدهید تا بتواند در ان تکاپو کند . برای داشتن ماهیچه های قوی ،داشتن تعادل و هماهنگی ،کودکتان احتیاج به فضای زیادی برای گشت زدن و راه رفتن دارد . او همچنین در جایی که امن باشد تا بتواند بدون شنیدن “نه ” ، “دست نزن ” در اطراف جستجو کند ، سود و لذت زیادی می برد . راحترین راه برای این مورد این است که خانه ی خود را مناسب برای کودک خود بکنید .(یا حداقل جاهایی که او بیشتر در انجا حضور دارد ) . چیز های خطرناک را دور از دسترس او نگه دارید و وسایل امن را در دسترسش بگذارید .در اشپز خانه در کابینت ها را مجهز به قفل کودک کنید به جز یکی از انها را که می توانید درون ان را از کاسه های پلاستیکی ، انواع پیمانه ها ، قاشق و چنگال چوبی و دیگ و ماهیتابه پر کنید تا کودکتان بتواند با انها و با امنیت بازی کند .
۶) او را تشویق به انجام کار های جدید کنید.
خیلی مهم است که کودک خود را فقط مشغول به بازی با اسباب بازی و انجام فعالیت هایی که کمتر از توانایی های او هستند ، نکنید . اندکی تقلا و چالش به پیشرفت شخصی او کمک می کند . زمانی که انجام فعالیتی برای کودکتان اسان نباشد ، او تلاش می کند که از راه دیگری از پس ان فعالیت براید . اگر کودک شما در حال تلاش برای باز کردن در یک جعبه است ، سعی کنید به او کمک نکنید . اجازه بدهید ابتدا او تلاشش را بکند ، اگر کشمکش او ادامه داشت ، راه انجام آن کار را نشانش دهید . اما به او جعبه ی در بسته ی دیگری بدهید تا این با بتواند خودش ان را امتحان کند .
۷) مراقب خودتان باشید .
والدینی که افسرده و ناراحت هستند معمولا قادر نیستند که به نیازهای کودکشان سریع و بطور حساس پاسخ بدهند .مطالعه ای که در مجله ی “Child Development and Psychopathology ” منتشر شد ، کودکانی که مادرانشان افسردگی شدید دارند ، دارای الگو های بد فعالیت ها ی مغزی هستند .این موضوع اشاره به کودکانی دارد که از افسردگی رنج می برند .به فکر راه حلی برای افسردگی پس از زایمان خود باشید و هر زمان که احساس کردید درگیر افسردگی شدید ، با روان شناس خود صحبت کنبد .
اگر احساس خستگی زیادی می کنید ، به دنبال راه حلی باشید تا کارهای خانه و مسئولیت های مادری(یا پدری) خود را با همسر خود تقسیم کنید . اگر شما تنها زندگی می کنید سعی کنید در اطراف کسانی باشید که می توانند شما را حمایت کنند و به شما کمک کنند .فراموش نکنید که گاهی اوقات با خودتان تنها باشید. مادر ( یا پدر) بودن ، بخصوص از نوع فعال ،انرژی زیادی مطلبد و شما به زمانی نیاز دارید تا بتوانید دوباره انرژی خود را بیابید .
۸)پرستار خوب پیدا کنید .
اگر شما کارمند هستید و قادر به مراقبت از کودکتان در طول روز نیستید ، به یک مراقب کودک خوب برای پیشرفت کودکتان احتیاج دارید . در واقع به دنبال شخصی باشید که می تواند کار هایی را که در بالا ذکر شد و در زمانی که شما در دسترس نیستید ،انجام دهد . مراقب کودکتان خواه یک پرستار باشد و یا یک خویشاوند ،باید با تجربه ، دلواپس و قابل اطمینان و دارای عشقی خالص نسبت به کودکان باشد و همچنین انرژیی داشته باشد تا بتواند به رشد کودکتان کمک کند .

 در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد