چگونه با فرزندان خود کتاب بخوانیم؟

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :

امروزه در سنجش با گذشته، شمار بیشتری از خانواده ها به این باور رسیده اند که کتابخوانی با کودکان می تواند تاثیر مهمی بر رشد ذهنی و احساسی کودکان داشته باشد.

اما بیشتر آن ها نمیدانند از چه زمان باید برای فرزندان خود کتاب بخوانند و تا چه سنی باید به این کار ادامه دهند؟ کدام کتاب ها را برای کودکان بخوانند و مهم تراین که چگونه باید با کودکان کتاب خواند؟

در این راهنما تلاش شده است به این پرسش ها پاسخ های مناسبی داده شود.

پژوهش ها نشان داده اند که سخن گفتن با کودک در دوره دو سال نخست زندگی کودک و پیش از آن که او لب به سخن بگشاید، نقش کلیدی و مهمی در رشد زبانی آینده او دارد. خواندن با کودک وداشتن لحظه های آرام و لذت بخش با او می تواند در رشد زبانی و موفقیت های آینده او در آموزش و حتا تحصیلات دانشگاهی تاثیر فراوان داشته باشد.

بنابراین خواندن با کودک از دوره نوزادی آغاز می شود و تا نوجوانی می تواند ادامه یابد.

کتاب خوانی با کودکان و برای کودکان باید با آگاهی و به گونه ای روش مند انجام شود. کتاب خوانی اگر چه به خودی خود فعالیتی مهم به شمار می آید، اما آن چه بر تاثیر این فعالیت می افزاید به کارگیری روش های درست سهیم شدن کتاب با کودکان است.

منظور از سهیم شدن، خواندن کتاب با کودک یا کودکان است. یعنی بلند خوانی. بلند خوانی یک تکنیک است. بلندخوانی باید با روش درستی انجام شود. برای آن که بلندخوانی با کودکان تاثیر بیشتری بر رشد زبانی و فکری کودکان داشته باشد، باید خواندن را با فعالیت های ادبی و هنری همراه ساخت. 

بلند خوانی چیست؟

بلند خوانی، خواندن برنامه ریزی شده یک کتاب یا یک متن با صدای بلند است.

بزرگسالی که با صدای بلند کتاب می خواند باید بتواند احساس و عواطف نهفته در متن یک داستان را به خوبی بازتاب دهد.

زیبا و درست خواندن، عشق به خواندن را به کودک شنونده منتقل میکند.

بلند خوانی کودکان را شیفته خواندن میکند، در حالیکه دایره واژگان آن ها نیز گسترش می یابد.

بلند خوانی الگویی درست برای خواندن به کودکان می دهد که به تقویت درک مطلب آن ها نیز یاری می رساند.

شودمندی های بلند خوانی:

برانگیختن عشق و علاقه به خواندن درکودکان

محکم شدن رابطه عاطفی و پیوند بین کودک و پدر و مادر

گسترش واژگان و "رشد زبانی"

دادن الگویی درست برای ادای واژگان و درست خواندن جمله ها

بالا بردن دانش کودکان درباره جهان

تشویق کودکان به اندیشیدن

شرکت در گفت و گوهای ادبی

کتاب خوانی را با گفت و گو و فعالیت های هنری همراه کنید!

به باور کارشناسان، تنها خواندن کتاب برای کودکان کافی نیست. اگر می خواهیم از راه کتاب خوانی به رشد ذهنی و عاطفی و پرورش مهارت های گوناگون در کودکان یاری دهیم باید به هنگام کتاب خوانی با آن ها گفت و گو کنیم. باید همواره کودکان را به فکر کردن و انجام دادن فعالیت های هنری تشویق کنیم. یکی از دستاوردهای مهم کتاب خوانی با کودکان محکم تر کردن پیوندهای عاطفی پدر و مادر با کودک است.

سهیم شدن کتاب با کودکان سبب می شود شما وقت بیشتری را با کودک خود بگذرانید و این زمانی است که با تمام وجود با کودک خود همراه هستید. با اواز کتاب خوانی لذت می برید، گفت و گو می کنید و کارهای هنری انجام می دهید.

به این ترتیب، می توانید به مرور ارتباط عاطفی نزدیک تری با کودک خود برقرار کنید. ارتباطی که در دوران نوجوانی کودک، به ثمر خواهد نشست و در آن دوران سرکشی، هم چنان شما را به او نزدیک نگه خواهد داشت.

درست کردن کاردستی، بریدن کاغذ، نقاشی کرد ن و ساختن کتاب های دست ساز و ساده، سبب هماهنگی بیشتر بین ذهن، چشم ها و دست ها می شود. افزون بر این، طرح پرسش هایی که آن ها را به اندیشیدن، بهتر نگاه کردن و کنجکاوی بیشتر تشویق کند، به رشد ذهنی، هوش و مهارت های اجتماعی آن ها کمک می کند.

چگونه برای خواندن کتاب اماده شویم؟

نمی توانیم کتابی را برداریم و یک راست شروع به خواندن آن برای کودک کنیم. با این کار و براثر مسلط نبودن ما به متن، ممکن است کودک از شنیدن دلزده شود، یا این که کتاب مناسبی را برای خواندن انتخاب نکرده باشیم.

برای یک بلند خوانی موفقیت آمیز با کودک باید نخست خودمان را آماده کنیم.

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد