هوش هیجانی چیست؟

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :

هنگامی که می خواهید به شادی و یا موفقیت هایی در زندگی دست یابید هوش هیجانی کار آمد تر از هوش شناختی است. هوش هیجانی به ساخت روابط قوی تر، موفقیت در کار و دست یابی به زندگی حرفه ای و اهداف شخصی شما کمک می کند حال اطلاعات بیشتری در مورد هوش هیجانی و اهمیت آن و اینکه چگونه می توانید با استفاده از چند نکته آن را افزایش دهید بیابید.
هوش هیجانی چیست؟
هوش هیجانی توانایی (EQ) توانایی شناسایی، استفاده، درک و مدیریت احساسات به روشهای مثبت برای کاهش استرس، برقراری ارتباط موثر، همدردی با دیگران، غلبه بر چالش ها و خنثی کردن تعارضات است. هوش هیجانی بسیاری از جنبه های مختلف زندگی روزمره شما را مانند طوری که رفتار می کنید و برقراری رابطه با دیگران را در بر می گیرد.
اگر شما از هوش هیجانی بالایی برخوردار باشید می توانید حالت عاطفی خود و دیگران را به خوبی بشناسید و در تعامل با دیگران آنها را به سمت خود جلب کنید. شما می توانید این درک احساسات را در ارتباط با مردم در رسیدن به موفقیت بیشتر در محل کار و زندگی رضایت بخش تر استفاده کنید.
هوش هیجانی شامل چهار ویژگی است :
خود آگاهی : شما احساسات خود و اینکه چگونه آنها بر افکار و رفتار شما تأثیر می گذارد و نقاط ضعف و قوت و اعتماد به نفس خود را بشناسید.
خود مدیریتی : شما قادر به کنترل احساسات و رفتارهای تکانشی، مدیریت احساسات خود در راه های سالم از طریق پیروی از تعهدات و انطباق با شرایط در حال تغییر هستید.
آگاهی اجتماعی : شما می توانید احساسات، نیازها و نگرانی های افراد دیگر را درک کنید و در نشانه های عاطفی، احساس راحتی اجتماعی بهتر عمل کنید و یا قدرت تشخیص پویایی یک گروه را داشته باشید.
مدیریت ارتباط : دانستن چگونگی توسعه روابط، حفظ آن، ارتباطات واضح و الهام بخش و اینکه چگونه در یک تیم کار کنید و دیگران را تحت تأثیر قرار دهید و تعارضات را مدیریت کنید.
چرا هوش هیجانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ؟
همانطور که می دانید، کسی که به بیشترین موفقیت ها در زندگی دست یافته است جز موفق ترین افراد نیست شما احتمالا افرادی را که دارای تحصیلات دانشگاهی درخشانی هستند و به لحاظ اجتماعی نالایق و نا موفق هستند را می شناسید. هوش ذهنی(IQ) برای موفقیت در زندگی کافی نیست. بله ممکن است که هوش ذهنی برای رفتن به دانشگاه به شما کمک کند اما این هوش هیجانی است که به شما کمک خواهد کرد که استرس و احساسات خود را برای مواجهه با امتحانات خود کنترل کنید.
منبع : PARENTS DAILY
در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد