• مطمئن شوید ، وسایل بازی که مورد استفاده کودک است ، آنقدر کوچک نباشد که بتواند آن ها را قورت دهد یا در چشمانش فرو برد. کودک تمام اسباب بازی هایش را در این سن به کمک دهان و همچنین دستانش وارسی می کند، لذا باید اسباب بازی ها و مکان بازی کودکان زیر 5 ماه، تمیز نگه داشته شود تا از بروز هرگونه بیماری و اسهال که باعث از دست رفتن آب بدن کودک می شود، جلوگیری به عمل آید.
  • دو ماهگی یکی از دشوارترین مراحل زندگی نوزاد است زیرا در این مرحله او واکسن های ایمنی چندگانه اش را دریافت می کند .بسیاری از کودکان با این مرحله با دشواری کنار می آیند. شما باید گذر از این مرحله را با مراقبت هایی برای او آسان تر کنید. ( اگر دیدید که ناحیه اطراف محل تزریق واکسن قرمز و ملتهب است، نگران شوید! زیرا کاملاً طبیعی است. البته اگر این التهاب بعد از گذشت چند روز از بین نرفت و کودک دچار تب شد، بهتر است که با پزشک در این باره مشورت شود. بی قراری و گریه بیش از حد کودک نیز از دیگر نشانه های طبیعی بعد از تزریق واکسن است)
  • در سنی که کودک علاقه شدیدی به سرو صدا کردن و در آوردن صداهای مختلف دارد، شما می توانید با پر کردن بطری های پلاستیکی با عدس، نخود، مهره با زنگوله های کوچک ، یک اسباب بازی ساده و در عیت حال مفید برای او بسازید. این جغجغه های ساده، کودک را به شناخت هر چه بیشتر روابط علت و معلولی هدایت کرده و او را تشویق به جستجو در دنیای اطرافش می نماید. ( اطمینان حاصل کنید که محتویات داخل بطری ها به راحتی بیرون نیامده و خطر ریختن آنها از بطری وجود نداشته باشد) .

وقتی که کودک حوصله اش از بازی کردن زیاد سر برود یا بعد از مدتی بازی کردن، انگیزه ای برای ادامه بازی نداشته باشد، دیگر به اسباب بازی هایش نگاه نمی کند، آنها را کنار می گذارد یا شروع به گریه کردن می کند. تمام کودکان نیاز دارند که زمانی از روز را به میل و اختیار خودشان بگذرانند . پس شما می توانید بعد از اینکه ساعتی را به بازی کردن گذراند، او را در آغوش گرفته و انرژی دوباره به او بدهید .ولی بعد او را آزاد بگذارید تا به استراحت بپردازد.

بهترین هدیه ای که شما می توانید به یک مادر و یا کسی که در شرف مادر شدن است ، بدهید، تجربیات شخصی خودتان در هنگام بارداری یا بچه داری است. در پی این امر مهم فرزند پروری و نحوه برخورد با کودک نوزاد خود  می توانید از یک مشاور استفاده کنید موسسه پرورش ذهن فرزام در راستای این امر شما را یاری خواهد داد . به عبارتی توصیه های عاقلانه ای که می تواند مسیر بچه داری را برای یک مادر ساده تر کند. بنابراین از این به بعد اگر خواستید مادری که تازه بچه دار شده یا در حال انتظار تولد کودکی است، با هدیه ای خوشحال کنید، به تجربه های گذشته خود رجوع کرده و بگذارید تا مادر دیگری نیز از آن ها بهره مند شود.