نیازهای کودک برای رفتن به مهد یا پیش دبستان


نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

فرزند من به چه چیزهایی احتیاج دارد تا برای مهد کودک آماده شود ؟


مهد کودک ها از زمان ما تغییرات زیادی کرده است .آنها در گذشته ۲ تا ۳ ساعت در روز بودند و بیشتر بر روی توسعه مهارت های اجتماعی تمرکز مکردند . امروزه بسیاری از مهد کودک ها به صورت تمام وقت هستند و تمرکز اصلی آنها بر روی مهارت های خواندن و نوشتن و افزایش توانایی های ذهنی است که احتیاج به زمان قابل توجهی کار نشسته دارد . به همین دلیل است که آنها باید برخی مهارت ها را قبل از مهد کودک به دست بیاورند .
• کودکان باید از نظر اجتماعی و عاطفی برای رفتن به مدرسه آماده باشند . این یکی از مهمترین قسمت های آمادگی کودکان برای مدرسه است .کودکان باید قادر به همکاری با همسالان خود در فعالیت های گروهی باشند .آنها باید بتوانند انگیزه های خود را کنترل کنند و با افرادی که غیر از افراد خانواده هستند ارتباط برقرار کنند .


آنها نیاز به کسب مهارت های حرکتی دارند .مهارت های حرکتی ،شامل فعالیت های ماهیچه های بزرگ که برای مهارت هایی مانند راه رفتن در یک خط راست و پرتاب توپ احتیاج است و فعالیت های ماهیچه های کوچک که برای مهارت هایی مانند نقاشی ، رنگ آمیزی ،بریدن و تمرین دست خط لازم است .


کودکان نیاز به درک شناختی و فکری نسبت به مدرسه دارند . آمادگی فکری یک اصطلاح مورد استفاده برای درک مهارت های یادگیری کودک از تغییر شرایط برای رفتن به مدرسه است . این مهارت ها شامل دانستن رنگ ها ، شمردن اعداد تا ۱۰ ، شناخت اشکال و در نهایت و حداقل شناختن برخی حروف الفبا مانند نام خود است . مهارتهای دیگر را که کودکان نیاز به توانایی انجام آن را دارند شامل برخی فعالیت ها مانند : چیدن (مونتاژ) پازل های ساده ، پاسخ به سؤالاتی در مورد محیط زیستشان (پاهای عنکبوت چگونه است ؟)،شباهت ها (چه چیز در سیب و پرتقال شبیه هم است ؟)،تفاوت ها (چه چیز در سیب و پرتقال متفاوت است؟) و تضادها (بستنی سرد است و چای سرد است ).


کودکان نیاز به کنجکاوی و اشتیاق برای یادگیری دارند . فرزندان ما موفق ترین افراد خواهند بود اگر یاد بگیرند سؤالات خود را بپرسند ، مستقل و عمیق فکر کنند و خلاقانه عمل کنند . آنها باید در مورد جهانی که در آن زندگی می کنند کنجکاو باشند و به دانستن علاقه نشان دهند و بدانند که چگونه برای مشکلات خود راه حل خلاقانه پیدا کنند .
چگونه میتوانیم به کودکان خود کمک کنیم تا برای مدرسه آماده شوند ؟
کودکان احتیاج دارند تا از خواندن و یادگیری لذت ببرند تا در مدرسه موفق باشند . در زیر به دو نوع از بهترین فعالیت هایی که ما می توانیم با کودکان خود انجام دهیم اشاره شده است :


حس کنجکاوی آنها را در مورد جهانی که در آن زندگی می کنیم تحریک کنیم . به طور مثال : اگر شما در حال قدم زدن با کودک خود هستید و به یک پیله کرم ابریشم بر می خورید از او بپرسید که آن چیست ؟بعد می توانید روند تبدیل شدن یک کرم به پروانه را برای او توضیح دهید . حتی می توانید طی چند روز آینده پیله را با کودک خود تماشا کنید . سپس شما شاهد یک پروانه با کودک خود هستید و می توانید از او بپرسید که آیا به یاد دارد که این پروانه چگونه به وجود آمده است ؟
این نوع گفتگو با کودک حس کنجکاوی او را تحریک می کند . این کار باعث تشویق او برای پرسیدن سؤالاتی در مورد جهانی که در آن زندگی می کنیم می شود و او را برای مدرسه آماده می کند .


برای آنها داستان هایی بخوانیم که از شنیدن آنها لذت ببرند، در مورد جهان پیرامون خود اطلاعاتی به آنها بدهد و با استفاده از تخیل خود آن را کشف کنند و یا ادامه بدهند ، شما حتی می توانید هنگامی که کودک شما به دنیا نیامده و در رحم مادر است خواندن کتاب را شروع کنید . کودکان خردسال معمولا کتاب های عکس دار را دوست دارند و با دقت و عشق به آنها نگاه می کنند .

 

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد