راهکارهایی برای پرورش هوش اقتصادی در کودکان

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :

راهکارهایی برای پرورش هوش اقتصادی در کودکان

با توجه به اینکه مهم ترین فعالیت در بالا بردن هوش اقتصادی فرزندانمان، آموزش پس انداز کردن است. لذا از میان سه شیوه پس انداز
سیستم کلان: پس انداز بلندمدت (تدارک دیدن مبلغی برای خرید سایانه برای فرزندانمان که با توجه به سن فرزندانمان این روش مناسب نمی باشد)
سیستم میان مدت: مقدار معینی هفتگی تعیین می کنیم و هر هفته به فرزندانمان می دهیم که در قلک خود قرار دهند (توضیح در زیر ارائه خواهد شد)
سیستم پس انداز کوتاه مدت: ما به فرزندان خود پول می دهیم آنها هر وقت و در ظرف هر مدتی که بخواهد هزینه می کنند و مجدداً برای گرفتن پول سراغ ما می آیند (در این روش فرزندان، هرگز پس انداز کردن را نمی آموزند چون هرگاه پول خود را خرج کنند مجدداً از ما برای خرید بعدی پول دریافت خواهند کرد سپس به مفهوم سرمایه گذاری و پس انداز کردن پی نخواهند برد)
بهترین سیستم برای آموزش پس انداز کردن سیستم میان مدت می باشد لذا باید والدین گرامی به نکات زیر توجه نمایند:
۱- تهیه ی یک محل قابل دسترسی مانند یک لیوان یا قلک قفل دارکه عزیزانمان بتوانند هرگاه تمایل داشته باشند پولشان در دسترس باشد.
۲- واحدهای پول را برای فرزندانمان توضیح دهند.
۳- مبلغ هفتگی که برای بچه ها تعیین می کنید می بایست متناسب با سن و سال و هزینه های بچه ها باشد. با توجه به اینکه در مدرسه بوفه ای برای فروش مواد خوراکی وجود ندارد لذا مبلغ مناسبی را به عنوان پول هفتگی برای خریدهای خارج از مدرسه( خوراکی ها، CD، اسباب بازی) تعیین کنید و در اختیار فرزندمان قرار هید.
۴- پول هفتگی متعلق به فرزندمان می باشد اولیا گرامی توجه نمایند که می توانند در چگونگی خرج کردن آن راهنمایی کنند ولی حق دخالت ندارند.
۵- اولیای گرامی توجه کنند چنانچه فرزندمان تمامی پول هفتگی خود را یک جا خرج کرد و مجدد درخواست پول کرد با باید به او گفت می بایستی تا هفته آینده صبر کند و مجدداً به او پول ندهید تا مفهوم پس انداز را درک کند.
۶- چنانچه فرزندمان علاقه داشت وسیله ای را تهیه کند که مبلغ آن خیلی بیشتر از پول هفتگی او می باشد چنانچه تمایل دارید به منظور ایجاد انگیزه می توانید بخشی از پول را شما بپردازید و بخشی دیگر را به او بگویید که باید توسط جمع کردن پولهای هفتگی تهیه نماید.
۷- به منظور آموزش ارزش پول خواهشمند است در منزل خرید و فروش را به صورت مستمر تمرین کنید.
۸- برای خرید فرزندتان را به فروشگاه ببرید و به آنها اجازه دهید تا او پول اجناس را به فروشنده بدهد.
۹- بچه ها را به محل کارتان ببرید چنانچه شغل شما آزاد است او می تواند داد و ستد را به عینه ببیند و چنانچه کارمند هستید به او توضیح دهید که برای چند روز زحمت و کار حقوق دریافت می کند.
۱۰- در فعالیت های اقتصادی و یا خرید یا سرمایه گذاری های کوچک نظر فرزندتان را بپرسید و چنانچه ممکن است گاهی طبق نظر او داد و ستدی را انجام دهید تا معنای سود و زیان یا سرمایه گذاری را بفهمند.
۱۱-فرزندانمان را برای تهیه چند قلم اجناس مورد نیاز به مالی که خود نظارت دارید به داخل فروشگاه یا سوپر بفرستید تا مواد مورد نیاز شما را تهیه کند توجه کنید لیست خرید به فرزانمان ندهید تا فروشنده بر اساس آن مواد را تهیه و به دست فرزندانمان بدهد بلکه آنها باید یاد بگیرند اجناس مورد نیاز را از داخل فروشگاه جمع نمایند، با فروشنده صحبت کنند، قیمت بگیرند و چانه بزنند.
۱۲- فرزندتان را به قصد آموزش با خود به بانک ببرید تا با مفهوم پس انداز کردن آشنا شود. چنانچه تمایل دارید برای فرزندتان حساب بانکی باز کنید و برایشان کارت پول تهیه کنید. بچه ها تمایل ندارند پول را به بانک ببرند و به تحویلدار بسپارند ولی اگر برای آنها کارت تهیه شود متوجه می شوند که پول از دسترسی آنها خارج نشده است. ( باز کردن حساب بانکی پول را از دسترسی خارج نمی کند، بلکه قدرت دسترسی را کم می کند)
۱۳- اگر کاردستی یا یا چیزی تهیه کرد سعی نکنید از او بخرید.
۱۴- توجه کنید فرزندمان افراط خرج کردن را نباید از ما یاد بگیرند. قناعت کردن را به او یاد بدهید نه خساست داشتن را.
۱۵- او راتشویق کنید که کم کم با پولهاسی برای پدر و ماردش، خواهر یا برادرش و یا دوستانش و یا هر کسی که دوستش دارد هدیه تهیه نماید یا آنها را به شما دعوت کند بدین ترتیب یاد میگیرد که پول هدف زندگی نیست بلکه وسیله لذت بردن است و باید برای کسانی که دوستشان دارد پول نیز خرج کند.
۱۶- گاهی اوقات از فرزندتان قرضی بگیرید تا اعتماد به نفس آنها را بالا ببرید.

 در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد.