چه کار کنیم که فرزندانمان احساس خوشبختی کنند

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام

شوق زندگی و لذت با هم بودن برای بچه ها دوست داشتنی است. اما آیا می دانید چطور می توان به کودکان آموخت که خوشبخت باشند و از زندگی لذت ببرند؟
۱٫ عشقتان را به او نشان دهید :
هر چه به فرزندتان بگویید که دوستش دارید و از داشتن او خوشبخت هستید باز هم کم است. فرزند شما در هر شرایطی باید مطمئن باشد که دوستش دارید. این موضوع به او اعتماد به نفس کافی برای بزرگ شدن می دهد.
۲٫ الگوی خوبی باشید :
کودک با نگاه کردن به شما، زندگی کردن را می آموزد. اگر شما احساس عدم موفقیت داشته باشید، مدام غرغر کنید و از زندگی بنالید، کودک شما هرگز احساس خوشبختی نخواهد کرد. اما اگر مقابل مشکلات بایستید، دنبال راه حل ها باشید و به نگرانی ها لبخند بزنید، فرزند شما توانایی خوشبخت بودن را می یابد.
۳٫ از زمان حال لذت ببرید :
فکر کنید به رستوران رفته اید و غذا دیر سر میز شما حاضر می شود. اگر به خاطر دیر کرد غذا سر پیشخدمت داد بزنید، فرزندتان از شما چه می آموزد؟ می توانید به جای عصبانیت از لحظات با هم بودن و فضایی که در آن هستید، استفاده کنید و از کنار هم بودن با خانواده لذت ببرید و بهره بردن از زمان را به فرزندتان یاد دهید.
۴٫ به فرزندتان یاد دهید با دلسردی کنار بیاید :
یکی از کلیدهای خوشبختی این است که بفهمیم هر چه را که می خواهیم نمی توانیم به دست آوریم و این که این به معنی بد بختی نیست. یعنی اگر نتوانستم آن چه را که می خواهیم بخریم نباید به زندگی بد بین شویم. هزار و یک راه وجود دارد که فکر کنیم می توانیم خوشبخت باشیم.
۵٫ به او اعتماد به نفس بدهید :
وقتی احساس قدرت کنید در برابر مشکلات زندگی مقاوم تر عمل می کنید. برای این که اعتماد به نفس فرزندتان را بالا ببرید از او انتقادهای سازنده بکنید. تشویق بعد از هر موفقیت نباید فراموش شود.
۶٫ نیمه پر لیوان را نشان او دهید :
در هر موقعیتی سعی کنید جنبه مثبت ماجرا را نشان فرزندتان دهید. اگر قرار است به دلیل بیماری در رختخواب بستری شوید به او یاد دهید این موقعیت خوبی است تا مسایل جدیدی بیاموزد. نگاه مثبت انداختن به زندگی احساس خوشبختی را در انسان بیشتر می کند.
۷٫ معاشرت با دیگران را به او یاد بدهید :
انسان تنها، خوشبخت نیست. برای شاد بودن به فرزندتان بیاموزد که با سایر افراد معاشرت کند. دوستان او را به خانه دعوت کنید تا کارهای گروهی انجام دهند و از همان کودکی، بودن با گروه و روابط اجتماعی را بیاموزد.
۸٫ برای او ارزش قایل وشوید :
در مدت زمان طولانی، محیط می تواند سبب شود ما تصویری منفی از خود پیدا کنیم. وقتی ما به خود یا به فرزندمان مدام تکرار کنیم (تو نمی فهمی و …) این موضوع ملکه ذهن او می شود. به جای دادن صفات منفی به خود، از صفات مثبت و با معنی استفاده کنید و برای خود و فرزندتان ارزش قائل شوید.
۹٫ زندگی را د رنظر فرزندتان شاد کنید :
رفتن به پیک نیک، دیدن یک فیلم خوب، نوشیدن چای گرم کنار هم و … لحظات شیرینی است که می تواند نگاه فرزند شما را به زندگی عوض کند با یاد آوری آنها راحت تر بر مشکلات فائق آید. به این ترتیب فرزند شما می آموزد که خوشبختی وجود دارد و لحظات سخت گذر است.

 

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد