بازی با نوزادان

برقراری ارتباط چشمی

صورت انسان برای نوزاد جالب تر از هرچیز دیگری است. خلقت نوزادان به گونه ای است که برای بقا برنامه ریزی شده اند. برقراری ارتباط چشمی با بزرگ‌سالان به بقای نوزاد کمک می کند و امکان مراقبت از او را افزایش می دهد. قلب چه کسی می تواند در مقابل نگاه خیره یک کودک نتپد؟

تقریباً این اولین تجربه ی توجه متمرکز نوزاد شما خواهد بود. شما می توانید برای افزایش دامنه ی توجه کودک، او را وادار کنید که به طور مداوم با شما ارتباط چشمی برقرار کند. این کار زمانی زیباتر می شود که توجه نوزاد با عشق و علاقه به شما متمرکز شود.

نوع توجه

متمرکز

لوازم

وسیله ای احتیاج ندارد

روش انجام بازی

صورتتان را نزدیک برده و مقابل صورت کودک قرار دهید. نوزادان در ابتدا کمی نزدیک بین هستند. فاصله ی بین آغوش مادر با صورت کودک، بهترین فاصله ی دید برای آن هاست. نوزادان در این سن قدرت تشخیص زمینه ی اصلی و جزییات زمینه را از یک‌دیگر ندارند. نوزاد را تا اندازه ای نزدیک قرار دهید که مطمئن باشید می تواند شما را ببیند و به شما توجه نماید.

تحقیقات نشان داده اند بیش‌ترین زمان توجه نوزاد، زمانی است که به صورت یک فرد نگاه می کند. پس به همین دلیل جلب کردن توجه یک کودک کار سختی نیست. هنگامی که شما به او نگاه می کنید و او با شما ارتباط چشمی برقرار می کند، او را با جمله ای مثل( خوبه به من نگاه کن) تشویق کنید.

اکنون صورتتان را در یک سمت صورت کودک قرار دهید و اسم او را صدا بزنید تا دوباره چشم‌هایش را حرکت دهد و شما را پیدا کند. وقتی که شما را پیدا کرد او را بیشتر تشویق کنید.( تو منو پیدا کردی. آفرین به تو)

در مرحله ی بعد صورتتان را به سمت دیگر کودک بچرخانید و سپس فعالیت و تشویق را دوباره تکرار کنید. در بعضی اوقات می توانید به جای این که سرتان را در اطراف کودک بچرخانید، آن را نسبت به کودک دور و نزدیک کرده و یا به صورت مورب حرکت دهید.

بازی را تا زمان خسته شدن کودک ادامه دهید. با توجه کردن به صدای او، شما زمان فعال بودن کودک خود را می فهمید. اگر کودک شما خیلی پرشور بود، این بدین معناست که او در بازی فعال شده و به آن علاقه مند است. ولی در صورتی که سرش را می چرخاند و شروع به بی قراری می کند، این بدین معناست که فعلاً بازی کافی است. اشتباه نکنید: او بازی کردن را در زمان دیگر دوست خواهد داشت. شما او را در امر یادگیری کنترل شش عضله ی چشمی که مسئول کنترل و هماهنگی هر دو چشم هستند، کمک کرده اید.

تغییر

راه های زیادی وجود دارد که کودک را در داشتن یک نگاه خوب و افزایش توانایی توجه کمک می کند. تعدادی از این راه ها در این جا آورده شده است:

  • آویزان کردن چیزهایی در بالای تخت کودک که نوسان داشته باشند. مثل: ناقوس بادی، روسری یا اسباب بازی
  • منعکس کردن نور بر روی دیوار و یا سقف یک اتاق تاریک
  • قرار دادن غذای پرندگان در بیرون پنجره
  • قرار دادن یک طرح و یا عکس جالب بر روی دیوار روبروی کودک

آن چه یاد گرفته می شود:

در طی این بازی درس بزرگی که علاوه بر متمرکز شدن یاد گرفته می شود، این است که کنترل چشم نیز پیشرفت می کند. کنترل بر روی عضلات چشم مثل تمام عضله های بدن از طریق تمرین صورت می گیرد. این کنترل نوزاد را قادر خواهد ساخت که اطرافش را بررسی کند، به جزئیات مختلف توجه نماید، و در نتیجه دانش و آگاهیش افزایش یابد.

حرکات کوچک هر چشم به مغز کمک می کند تا درباره ی محیط، اطلاعات به دست بیاورد. برای مثال چه چیزی دور است و چه چیزی نزدیک و چه چیزی در هر سمت قرار دارد.

از نظر شناختی نیز کودکان فرق بین زمینه اصلی و مواردی که در زمینه قرار دارند را یاد می گیرند.

شما می توانید برای درمان اختلال کمبود توجه-بیش فعالی کودکتان به موسسه پرورش ذهن فرزام با مدیریت دکتر زهرا امیر آتشانی به شعبه های زیر مراجعه کنید.

شعبه 1: تهران بزرگراه رسالت بین صیاد شیرازی و استاد حسن بنای جنوبی پلاک 1152 واحد 3 تلفن:22302095-22302092

شعبه 2:تهران خیابان ولیعصر بالاتر از میرداماد نبش کوچه یزدان پناه برج پیروز پلاک 2539 واحد 903 تلفن: 22275312