• فعالیت هایی برای کمک به یادگیری بهتر و بیشتر کودکان پیش دبستانی

دسته هفتم: فعالیت های ادراک بساوایی و حرکتی برای افزایش دقت و تمرکز

برای کودکانی که از طریق دستگاه های دیداری یا شنیداری خوب یاد نمی گیرند، ادراک بساوایی و حرکتی امکانی برای تقویت یادگیری فراهم می آورد. فعالیت های زیر ادراک بساوایی و حرکتی را تحریک می کند:

 1. لمس کردن بافت های مختلف. دانش آموزان بافت های مختلفی نظیر چوب صاف، فلز، کاغذ سمباده، نمد، پشم، اسفنج، سطوح مرطوب و میوه ها و خوراکی های گوناگون را از طریق لمس کردن احساس می کنند.
 2. لمس کردن تخته ها. مواد مختلفی را به قطعات کوچک چوب بچسبانید. دانش آموز بدون اینکه به تخته ها نگاه کند آن ها را لمس می کند تا یاد بگیرد سطوح مختلف را تشخیص بدهد و با هم جور کند.
 3. لمس کردن شکل ها. پارچه هایی با بافت های متفاوت را ببرید و روی طرح های هندسی یا شکل حروفی که روی تخته نصب شده است بچسبانید، به گونه ای که کاملا سطح آن ها را بپوشاند. کودکان می توانند با لمس کردن آن ها را تشخیص دهند، جور کنند و شکل آنها را بگویند. می توان شکل هایی از پلاستیک، چوب، مقوا، گل رس و نظایر آن ها نیز درست کرد.
 4. لمس کردن دما. ظروف کوچکی را پر از آب کنید تا کودک به کمک آن ها بتواند گرما، سرما و داغی آب را حس کند و به مفهوم آنها پی ببرد.
 5. حس کردن سنگینی و سبکی. داخل چند پاکت به مقادیر متفاوت نخود، لوبیا، برنج و جز آن بریزید. کودک باید پاکت های هم وزن را از طریق تکان دادن و تشخیص وزن آنها را جدا کند.
 6. بو کردن. مواد معطری (هل، دارچین، سرکه، آبلیمو و جز آن) را داخل شیشه هایی بریزید. کودک با بو کردن مواد را تشخیص می دهد یا بر اساس بو آن ها را کنار یکدیگر قرار می دهد.
 7. تشخیص از طریق لمس کردن. طرح ها، اعداد یا حروف را در کف دست کودک از طریق ردگیری ترسیم کنید. از کودک بخواهید آن ها را باز آفرینی کند یا نام شکلی را که در کف دست خود احساس کرده است بگوید.
 8. تشخیص اشیای داخل کیسه. اشیای مختلفی را داخل کیسه یا جعبه ای بگذارید و از کودک بخواهید با دست زدن اشیا را تشخیص دهد. همچنین کودک می تواند با لمس کردن شکل و بافت اشیا آن ها را با یکدیگر جور کند. از بافت های گوناگونی، که می توان آن ها را روی قطعات چوب، سنگ یا پلاستیک چسباند، برای این کار می توان استفاده کرد.

  شما می توانید برای درمان اختلال کمبود توجه-بیش فعالی کودکتان به موسسه پرورش ذهن فرزام با مدیریت دکتر زهرا امیر آتشانی به شعبه های زیر مراجعه کنید:

  شعبه 1: تهران بزرگراه رسالت بین صیاد شیرازی و استاد حسن بنای جنوبی پلاک 1152 واحد 3 تلفن:22302095-22302092

  شعبه 2:تهران خیابان ولیعصر بالاتر از میرداماد نبش کوچه یزدان پناه برج پیروز پلاک 2539 واحد 903 تلفن: 22275312