10 گام برای افزایش هوش کودکان

 هوش (Intelligence)

هوش به عملکرد فکری اشاره دارد. فاکتورهای هوش، یا آزمون های IQ، عملکرد شما را با افراد دیگر مقایسه می کنند.

خواندن یک نقشه جاده ای با دقت و ایجاد مترادف برای کلمه "درخشان" دو مهارت بسیار متفاوت است. اما هر یک شاخص قابل اندازه گیری از هوش عمومی است، ساختاری که شامل توانایی های حل مسئله، دستکاری فضایی و کسب زبان است. دانشمندان به طور کلی موافق هستند که اطلاعات را می توان با تست های روان سنجی به دست آورد. اما تحقیق در مورد هوش، با سوالاتی مطرح می شود که چقدر هوش در موفقیت و رفاه فردی تاثیر می گذارد، چگونه ژن ها و محیط زیست برای تولید عطر و بویایی تاثیر می گذارند و چرا در طول قرن بیستم، میانگین نمره هوش در سراسر جهان افزایش یافت.

 چگونه کودکان شما را باهوش تر کنیم؟

چه چیزی کودکان را از بدو تولد تا سنین نوجوانی باهوش تر می کند؟

در اینجا 10 گام از چیزهایی که باعث افزایش هوش از دیدگاه علم می شود را توضیح می دهیم:

 1-آموزش موسیقی

پژوهش ها نشان داده اند که آموزش موسیقی باعث افزایش هوش کودکان می شود. با مقایسه کودکان در گروه کنترل: کودکانی که در گروه موسیقی بودند نسبت به کودکان در گروه غیر موسیقی کاملا افزایش وسیعی را در نمرات هوش نشان دادند.

گرچه تاثیری نسبتا کوچک است، اما به سراسر خرده آزمون های هوش تعمیم یافته است مانند شاخص نمره گذاری و میانگینی استاندارد شده از پیشرفت در مدرسه. 

2-ورزش و مغز

علم جدید انقلاب ورزش و مغز است.

یک رژیم ورزشی 3 ماهه جریان خون را به بخشی از مغز که متمرکز بر حافظه و یادگیری است را 30 درصد افزایش می دهد.

در مطالعه گروهی کوچک از داوطلبان به وسیله رژیم ورزشی سه ماهه  و با عکس برداری از مغزشان چیزی که متوجه شدند حجم حافظه در ناحیه هیپوکامپ با 30 درصد افزایش تغییر قابل توجهی داشت.

3) برای کودکان خود نخوانید، با آنها بخوانید

برای کودکانی که به تازگی در حال یادگیری خواندن هستند ... اجازه ندهید آنها فقط تصاویر کتاب را ببینند در حالی که شما فعالیت خواندن کتاب را بر عهده داشته باشید.

توجه داشته باشید کلمات را با آنها بخوانید، نه برای آنها.

تحقیقات نشان می دهد که این فعالیت به ایجاد مهارت خواندن آنها کمک می کند. زمانی که کتاب را به صورت مشترک و با توجه صریح می خوانیم مهارت های خواندن کودکان را توسه می دهیم و غنی می کنیم، پس خواندن کتاب مشترک وسیله ای موثر برای ارتقای توانایی سواد اولیه حتی کودکان محروم است.

 4) محرومیت از خواب باعث می شود بچه ها احمق باشند

از دست دادن یک ساعت خواب منطبق با از دست رفتن دو سال بالندگی  و توسعه شناختی است."

خواب مناسب باعث افزایش تمرکز و توجه کافی می شود.

 5) IQ بدون خود پنداره ارزش زیادی ندارد

خودپنداره به وسیله IQ پیش بینی می کند، چه کسی در زندگی موفق تر خواهد بود.

 

از کتاب فوق العاده چارلز دوگیگ "قدرت و عادت" آورده شده: ما چه کارهایی را و چرا در زندگی و تجارت انجام می دهیم؟

ده ها مطالعات نشان می دهند که قدرت اراده تنها یکی از عادت های اساسی سنگین برای موفقیت فردی است ... دانش آموزانی که سطح بالایی از اراده را اعمال می کنند، احتمال بیشتری برای کسب نمره های بالاتری در کلاس های خود و پذیرش در مدارس انتخابی دارند. آنها کمبودهای کمتری داشتند و زمان کمتری برای تماشای تلویزیون و ساعت های بیشتر در انجام تکالیف خود صرف کردند. محققان نوشتند: "نوجوانان بسیار خودمختار، در هر متغیر تحصیلی عملکردی بیشتر از همسالان خود و پررنگ تر از دیگران دارند.

خود پنداره عملکرد آکادمیک را قوی تر از IQ پیش بینی کرد. خود پنداره نیز پیش بینی کرد که دانش آموزان نمرات خود را در طی دوره سال تحصیلی را می توانند بهبود بخشند، در حالی که IQ این پیش بینی را نمی تواند انجام دهد. ... خود پنداره تأثیر بیشتری بر عملکرد تحصیلی دارد، نه استعداد فکری. "

 6-یادگیری یک فرآیند فعال است

بازی های آموزش مغز عملکرد صحیحی برای افزایش هوش نوزادان ندارد. در واقع، دلیلی وجود دارد که اعتقاد داشته باشیم این بازی ها مغز فرزندان ما را آرام آرام می کشد.

از طریق قوانین مغز برای کودک: چگونه یک فرزند با هوش و شاد را از صفر به پنج افزایش دهیم:

محصولات افزایش هوش تاثیر مثبتی بر واژگان مخاطب هدف، نوزادان 17 تا 24 ماهه نداشته است. حتی بعضی از آنها صدمه واقعی هم داشتند. در آزمایشی روی نوزادان برای هر ساعت در روز به میزان های مشخص شده DVD آموزشی برای افزایش هوش استفاده می شد، به طور متوسط نوزادانی که تحت آزمایش قرار گرفته بودند و DVD آموزشی را مشاهده کرده بودند 6 تا 8 کلمه کمتر از نوزادانی که آنها را تماشا نمی کردند، مفاهیم را درک می کردند.

مغز ما با انجام کارها تکامل یافته است نه صرفا شنیدنشان و یادگیری نیز عملکردی فعال دارد.

7) درمان می تواند یک چیز خوب باشد ولی در زمان مناسب:

به طور کلی بهتر است که بچه ها همیشه سالم باشند. تحقیقات نشان می دهد که تغذیه در کلاس های کودکان متفاوت است: همه می دانند که شما باید در یک روز که آزمونی بزرگ دارید صبحانه بخورید. تحقیقات نشان می دهد که مواد غذایی با کربوهیدرات بالا، فیبر بالا و غذاهایی که آهسته هضم می شوند مانند بلغور و جو بهترین مواد غذایی هستند. اما چیزی که شما یک هفته در پیش غذا، می خورید هم اهمیت دارد. هنگامی که 16 دانشجوی کالج بر روی سرعت توجه و تفکر مورد آزمایش قرار گرفتند، پس از آن 5 روز رژیم غذایی با چربی کم، کربوهیدرات کم چربی با گوشت، تخم مرغ، پنیر و کرم تغذیه شدند و عملکرد آنها کاهش یافت.

تحقیقات نشان می دهد کافئین و شکر می توانند تقویت کننده های مغز باشند اما به میزان مناسب: کافئین و گلوکز می توانند اثرات مفیدی بر عملکرد شناختی داشته باشند ... از آنجا که این مناطق با توجه به روند پایدار توجه و کار حافظه مرتبط است، نتایج نشان می دهد که کافئین و گلوکز ترکیب می تواند کارایی سیستم توجه را افزایش دهد.

 8) کودکان شاد = بچه های موفق

بچه های شادتر به احتمال زیاد به بزرگسالان موفق و پیشرفته تبدیل می شوند.

خوشبختی یک مزیت فوق العاده در جهانی است که بر عملکرد تاثیر می گذارد. به طور متوسط، مردم شاد خوش شانس تر از افراد ناراضی در کار و عشق هستند.  بررسی ها بهتر نشان می دهد که آن ها مشاغل معتبرتری دارند و درآمد بیشتری کسب می کنند. آنها احتمال بیشتری دارند که ازدواج کنند، و هنگامی که ازدواج می کنند، با ازدواجشان بیشتر راضی می شوند.

 و اولین قدم برای ایجاد بچه های شادتر چیست؟ بودن پدر و مادر خوشحال و شاد ....

9) اهمیت داشتن گروه همسالان

چگونه چیزهای کوچک می توانند تفاوت بزرگی را ایجاد کنند:

در مورد چیزهایی مانند اندازه گیری توانایی های فکری و برخی جنبه های شخصیت، کودکان از لحاظ بیولوژیکی نسبتا با والدینشان مشابه هستند. با این حال، برای بچه های مورد قبول، نتایج کاملا عجیب و غریب است. این کودکان در شخصیت و مهارت های فکریشان به افرادی که آنها را پرورش داده اند، تغذیه و پوشاک آن ها را تامین کرده اند، به آنها آموزش داده اند هیچ ارتباطی ندارند. یعنی نمرات آنها هیچ ارتباطی با والدین پذیرفته شده خود ندارد

پس چه چیزی تاثیر بر رفتار فرزندان شما دارد؟ گروه همسالان آنها.

ما معمولا فقط در مورد فشار همسالان صحبت می کنیم که گاهی امتیاز منفی است اما اغلب مثبت است.

اما زندگی در یک محله زیبا، رفتن به مدارس مورد اطمینان از اینکه بچه هایتان با بچه های خوب درآمیخته می شوند، می توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند.

ساده ترین راه برای افزایش هوش دانش آموزتان این است که یک همدمی هوشمند را انتخاب کنید

10-باور داشتن آنها

اعتقاد بر این که بچه شما دقیق تر از میانگین است تفاوت دارد.

زمانی که معلم ها بچه ها را تشویق می کردند و آن ها را باور داشتند پیشرفت بچه ها قطعا واضح تر بود، این بچه ها بهتر عمل می کردند.

محققان همین مطالعه را در یک کلاس درس انجام داد، به معلمان مدارس ابتدایی می گفتند که آنها در کلاس خود دانش آموزان خاصی داشتند که "متفکران علمی" بودند. در واقع، این دانش آموزان به صورت تصادفی انتخاب شدند. به طور کامل هیچ چیز دیگری توسط محققان برای جدا کردن این کودکان انجام نشد. با این حال، تا پایان سال تحصیلی، 30 درصد از کودکان به صورت خودسرانه به عنوان متفکر نامگذاری شده اند، به طور متوسط 22 امتیاز IQ را به دست آوردند، و تقریبا همه آنها حداقل 10 امتیاز IQ را به دست آوردند.

 

تالیف و ترجمه: پریسا صحت بخش