راهکارهای پرورش هوش در کودکان( قسمت دوم)

دکتر زهرا طالب ، هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران ، مؤسسه فرهنگی هنری پرورش ذهن فرزام

در شماره قبلی ماهنامه خواندید هر چقدر در سالهای اولیه زندگی کودکتان بر روی هوش او سرمایه گذاری کرده و در این مزرعه دانه بکارید در سالهای بعد بازده و محصول آنرا برداشت خواهید کرد . در این مقاله شما  با هوش کلامی، ریاضی – منطقی و فضایی – سه بعدی آشنا می شوید .

  1. هوش کلامی

 توانایی کودک شما در درک کلمات ، بیان آنها و ساختن کلمات پیچیده تر . کودکانی که در این زمینه باهوش هستند، در بازی با کلمات و ادا کردن جملات پیچیده تر( مانند : قوری گل قرمزی ) مهارت فراوانی دارند. آنها از شنیدن صدای کلمات لذت میبرند و به جای تصاویر، با کلمات فکر می‌کنند. این کودکان کتابخوانانی حریص یا نویسندگانی شیرین قلم خواهند شد. پرورش این هوش در بزرگسالی به کودک شما در نوشتن ، مطالعه ، داستان و شعر گفتن ، حل کردن جدول و توانایی سخنرانی در جمع کمک می کند .

شغل های مناسب برای کودکانی که در این زمینه هوش قویتری دارند در آینده عبارتست از  : شاعر، روزنامه نگار، نویسنده، معلم، وکیل، سیاستمدار، مترجم

راهکارهای پرورش هوش کلامی :

            در دوران نوزادی خزانه لغات کودکتان را با صحبت کردن و حرف زدن با او بالاببرید .

            نوزاد خود را بقل کنید به چشمهایش نگاه کرده و ماجرای روزتان را برایش تعریف کنید این کار ممکن است احمقانه بنظر بیاد ولی به  او  در تولید صدا و تبدیل آن به کلمات کمک می کند .

            هنگامیکه کودک توانایی نشستن پیدا کرد او را در کنار سفره خانواده گذاشته و در مکالمات خانواده شریک نمایید .

            در سنین زیر 2 سال با کودکتان تصاویر کتابها را ورق بزنید .

            در 7-2 سالگی برای او کتاب بخوانید  تا  هنگام با سواد شدن او این کار به داستان خوانی شخصی تبدیل شود .

  1. هوش ریاضی منطقی

 توانایی مغز در محاسبات ریاضی ، شمارش ، جمع و تفریق و... کلیه اعمال ساده و پیچیده ریاضی می باشد. کودکان دارای این اولویت هوشی،  همواره در مورد دنیای اطرافشان کنجکاوند، سوال های زیادی می‌پرسند و دوست دارند آزمایش کنند و در درک علت و معلول، الگوهای عددی و بحث منطقی بسیار موفق هستند که به خصوص این آخری ، در مواجهه با والدین بسیار مفید است. پرورش این هوش توانایی فرد را در خرید و موقعیت های شغلی حل معما و محاسبات و طرحهای ریاضی توانمند می سازد .

رشته های شغلی مورد علاقه آنها در آینده عبارتند از : دانشمند، مهندس، برنامه نویس کامپیوتر، پژوهشگر، حسابدار

راهکارهای پرورش هوش ریاضی _منطقی:

            به کودک قبل از ورود به مدرسه ، شمردن را بیاموزید .

            شمارش تعداد عروسکها و ماشینهایش ، شمارش تعداد ظروف آشپزخانه وهر چیزی که کودکتان به آن علاقمند است می تواند مبنایی برای شمارش محسوب گردد.

            برای او معما و چیستان طرح کنید .

            در سنین کوچکتر اسباب بازی های کودک را زیر پتو یا ملحفه قایم کنید طوری که اندازه و شکل کلی آن معلوم باشد و از کودک بخواهید حدس بزند چه چیزی را قایم کرده اید ؟

            از او بخواهید موقعیتهای مختلف را حدس بزند . مانند : اگه گفتی تلفن دارم با کی صحبت میکنم ؟ فکر می کنی کی داره میاد خونمون ؟ یا اینکه حدس میزنی داخل کیفم چی برات خریدم ؟

            از او بخواهید موقعیت های مختلف را تخمین بزند . مانند : فکر می کنی حدودا" چند تا پرتقال داخل این کیسه هست ؟ فکر میکنی این ترن چند تا واگن داره ؟ بنظرت این ساختمان چند تا پنجره داره ؟

  1. هوش فضایی - سه بعدی

 این هوش کودک شما را به دنیای جالب و شگفت انگیز 3 بعدی ها هدایت می کند و توانایی درک پد  یده های بصری است. کودکان  دارای این نوع هوش ، گرایش دارند که با تصاویر فکر کنند و برای به دست آوردن اطلاعات ،نیاز دارند یک تصویر ذهنی واضح ایجاد کنند. آنها از نگاه کردن به نقشه ها، نمودارها، تصاویر، ویدیو و فیلم خوششان می‌آید. همچنین این افراد در نقاشی ، درک تصاویر  ساختن پازل، تعمیر کردن و طراحی وسایل عملی ماهرند . شغل های مورد علاقه آنها در آینده عبارتند از: ،مجسمه ساز، هنرمند تجسمی، مخترع، معمار، طراح داخلی، مکانیک،

راهکارهای پرورش هوش فضایی :

            با کودکتان بازی های ذهنی مثل جورچین ( پازل ) و شطرنج انجام دهید .

            هر وقت کودکتان به اینکه چیزهای مختلف چطور کار می کنند علاقه نشان داد ، او را تشویق کنید و اگر امکان

            داشت ، اجازه دهید قطعات آنرا از هم جدا کند . مثلا" یک رادیوی قدیمی که دیگر از آن استفاده نمی کنید ، وسیله خوبی است . وقتی قطعات آنرا از هم جدا کرد دوباره او را تشویق کنید تا ان ها را سر جایش بگذارد .

            کودک شما باید این اجازه را داشته باشد که برای کنجکاوی د باره اینکه داخل سر یک عروسک چیست یا قطعات ماشین و تفنگش چگونه درست شده اند آنها را جدا و دستکاری کند . این را بداند اگر وسایل کودک شما سالم و دست نخورده داخل ویترین اطاقش باشد نشان دهنده نظم یا هوش او نخواهد بود !

            اسباب بازی هایی بخرید که هوش فضایی و مهندسی او را تقویت کند . مثل : آجرهای پلاستیکی ، کیت های بازسازی شونده ، اسباب بازی هایی که برای کار کردن نیاز به دستکاری دارند و اسباب بازی های چند قطعه ای مثل " لگو " . تحقیقات نشان می دهد یکی از خلاقانه ترین اسباب بازی های دنیا لگو می باشد .زیرا کودک با کمک قطعات می تواند چیز جدیدی را خلق کند .

در مقالات آتی با هوش های دیگر آشنا خواهید شد.