هر کودکی نتواند تمرکز کند و یا فعالیت بیش از اندازه داشته باشد به این معنی نیست که او بیش فعال است چرا که برخی شرایط مانند اختلالات روانی و زندگی پر استرس نیز می تواند چنین علائمی را در کم سن و سالان ایجاد کند.از آنجا که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی قادر به تمرکز نیستند ممکن است نتوانند به خوبی از عهده تکالیف خود در مدرسه برایند و دچار نوعی کاهش اعتماد به نفس شوند بنابراین لازم است والدین به این کودکان توجه بیش تری داشته باشند و از آنان حمایت کنند. برای این منظور توصیه می شود:

منتظر کمک دیگران نباشید: اگر علائمی مانند علائم اختلال بیش فعالی را در فرزند خود می بینید بیش از این صبر نکنید تا بیماری فرزندتان به مرحله تشخیص برسد. شما می توانید  بی توجهی و بیش فعالی کودک خود را در مراحل اولیه بهبود دهید.

برای این منظور می توانید ورزش را در برنامه روزانه او بگنجانید و به تغذیه او اهمیت بیشتری دهید. همچنین پس از تشخیص پزشک، درمان را آغاز کنید و برنامه رفتار درمانی او را ادامه دهید و از حمایت کودک خود دریغ نکنید.

رهنمودهای پزشکان را جدی بگیرید: اگر فرزند شما بیش فعال است مطمئنا انرژی زیادی لازم است تا او را وادار به گوش دادن کنید و او را آرام بنشانید. اگر چه بیماری این قبیل کودکان ارتباطی به رفتار والدین ندارد اما متخصصان همواره توصیه می کنند که والدین در رفتار خود تجدید نظر داشته باشند. این کودکان اغلب نیازمند حمایت زیادی هستند و آرامش، ثبات، عشق، تشویق و پاداش در زندگی را می خواهند.

با متخصص اعصاب و روان مشورت کنید: مطمئنا وقتی حواس شما جای دیگری است و یا در حال راه رفتن هستید نمی توانید تمرکز داشته باشید و چیزی یاد بگیرید بنابر این کودکان بیش فعال نمی توانند یک جا بنشینند، گوش کنند، توجه و یا تمرکز کنند زیرا مغز آنها اجازه این کار را نمی دهد. اما این بدان معنی نیست که کودکان بیش فعال نمی توانند در مدرسه موفق باشند. راه کارهای زیادی برای والدین و معلم وجود دارد تا به این کودکان کمک کنند. والدین و معلم می توانند به کمک متخصص، استراتژی هایی به کار گیرند که موجب کمک به تمرکز، یک جا نشستن و یادگیری کودک بیش فعال شود.

شما می توانید برای درمان اختلال کمبود توجه-بیش فعالی کودکتان به موسسه پرورش ذهن فرزام با مدیریت دکتر زهرا امیر آتشانی به شعبه های زیر مراجعه کنید.

شعبه 1: تهران بزرگراه رسالت بین صیاد شیرازی و استاد حسن بنای جنوبی پلاک 1152 واحد 3 تلفن:22302095-22302092

شعبه 2:تهران خیابان ولیعصر بالاتر از میرداماد نبش کوچه یزدان پناه برج پیروز پلاک 2539 واحد 903 تلفن: 22275312