درمان دروغ گویی کودکان

برای جلوگیری از دروغ گویی کودکان راه هایی وجود دارد که هر کدام را در شرایط مناسب باید به کار برد. ابتدا باید بدانیم علت دروغ گویی کودک چیست، سپس به درمان آن بپردازیم. توصیه های زیر به والدین کمک زیادی می کند.

1- بیان کردن نارضایتی

پدر و مادر باید به کودک بفهمانند که از عمل او راضی نیستند و دوست ندارند که از کودک دروغ بشنوند و دروغ گویی آن ها را خیلی ناراحت می کند.

2-پند دادن و نصیحت کردن کودک

به کودک بگویید دروغ گویی عواقب بدی را به دنبال دارد. اول این که نفرت والدین و دوستان را به همراه می آورد هم چنین اگر دروغ آشکار شود رسوایی و بی آبرویی دروغ گو را به همراه دارد ودروغ گو مورد تمسخر قرار می گیرد. بی اعتمادی افراد نسبت به دروغ گو از عواقب دیگر آن است. هم چنین دروغ گو بیش تر اوقات نگران است چون می ترسد دروغ او آشکار شود.

3-اجازه بیان احساسات به کودک

کودک باید بدون ترس بتواند احساسات خود را بیان کند. مثلا از چه غذاهایی خوشش نمی آید، چه لباس هایی را دوست ندارد، از رفتن به میهمانی یا منزل فلان شخص ناراحت می شود و...

وقتی والدین نظر کودک را فهمیدند می توانند با صحبت های منطقی، بعضی نظرات او را تغییر دهند. اگر کودک بتواند احساسات خود را بیان کند لازم نمی داند در بعضی مواقع دروغ بگوید.

4-سکوت

در بسیاری از موارد والدین می توانند با سکوت معنی دار ، کودک را از دروغ باز دارند.

5-بخشیدن خطاهای کوچک

وقتی خطاهای کوچک از کودک سرزد. والدین باید او را ببخشند و برای وی توضیح دهند که نیازی نیست برای سرپوش گذاشتن بر روی خطاها، دروغ بگوید.

کودکان باید در خانه احساس آرامش کنند و مطمئن باشند که خطاهای بی اختیار، تنبیه و سرزنش به دنبال ندارد.

6-ایجاد محیطی سالم در خانه

والدین الگوی کودک هستند. آن ها نباید دروغ بگویند و راست گویی را در کارها سرمشق خود قرار دهند تا کودک نیز یاد بگیرد.

7-هشدار دادن به کودک

اگر دروغ گویی کودک ادامه پیدا کند می توانید به او هشدار دهید که اگر از این کار دست برنداری، مسئله دروغ گویی تو را به دوستان و آشنایان می گوییم و به آن ها تاکید می کنم که حرف های تو را جدی نگیرند و فریب تو را نخورند.

هم چنین برای تو محرومیت هایی برای مدتی در نظر گرفته می شود. مثل محرومین از بازی با دوستان، تماشا کردن تلویزیون، استخر رفتن و...

8-تشویق

راست گویی و صداقت کودک را تحسین و تشویق کنید.

شما می توانید برای درمان اختلال کمبود توجه-بیش فعالی کودکتان به موسسه پرورش ذهن فرزام با مدیریت دکتر زهرا امیر آتشانی به شعبه های زیر مراجعه کنید.

شعبه 1: تهران بزرگراه رسالت بین صیاد شیرازی و استاد حسن بنای جنوبی پلاک 1152 واحد 3 تلفن:22302095-22302092

شعبه 2:تهران خیابان ولیعصر بالاتر از میرداماد نبش کوچه یزدان پناه برج پیروز پلاک 2539 واحد 903 تلفن: 22275312