هنر درمانی در کودکان

نوشته شده توسط موسسه پرورش ذهن فرزام :

امروزه بیشتر بچه ها اغلب با اسباب بازی های بسیار که احاطه شان کرده است، خوشحال و راضی به نظر می رسند، اما متاسفانه برداشت اول همیشه درست نیست. در پس هر ظاهر خوشحال، مشکلات رفتاری همچون بی دقتی، تمسخر، استرس، بی انضباطی، خشم و … نهفته است. گاهی اوقات همین تجربه های غم انگیز یا استرس ها و مسائل رفتاری تأثیر ماندگاری بر ذهن کودکان دارد که تأثیر آشکاری بر رفتار آنها می گذارد.
حالا همه اینها به کنار، در انی دنیای پر شتاب و پر استرس و جهان پویا کودکان همیشه نمی توانند با تغییرات محیط اجتماعی همچون مدرسه و مهد کودک و مقاطع بعدی تحصیل سازگار بشوند. برخی از این کودکان توانایی بیشتری برای مقابله دارند و برخی کمتر. والدین می بایست پاسخ دهی و نظارت بهتری داشته باشند و در صورت لزوم از متخصصان کمک بگیرند…
روشی که آسان و لذت بخش است و از آن برای کمک به کودکان استفاده می شود، هنر و تأثیر درمانی آن است. که سبب می شود کودک مهارت های جدید را بیاموزد و نیروهای خود را برای مقابله موثر در اختیار داشته باشد.
هنر درمانی چیست؟
بخشی از روان درمانی است که درمانگر با استفاده از رسانه های مختلف، تصاویر و موزیک اقدام به تحریک روند خلاق در بیمار و به تحلیل نیازهای فرد، رشد، علائق، نگرانی ها و تعارض ها می پردازد. هنر درمانی مبتنی بر دانش رشد انسانی است و در آن از تکنیک های درمانی متنوعی استفاده می شود. که می تواند بر مشکلات اجتماعی، روابط بین فردی و عزت نفس پایین غلبه کند. هنر درمانی یک ابزار موثر در مشکلات باز توانی، پزشکی، هیجانی و اجتماعی است. یکی از گرایش های هنر درمانی موسیقی درمانی است که در بازتوانی افراد با بیماری های جسمانی تأثر شگرفی داشته است.
به عنوان مثال می توان در عرصه پزشکی به تأثیر موسیقی درمانی بر روند گفتار نوزادانی که تحت کاشت حلزون قرار گرفته اند، پرداخت یا اینکه در عرصه پزشکی موسیقی درمانی توانسته اند به گویایی افراد بعد از تحمل سکته مغزی که دچار آفازی( عدم توانایی در صحبت) شدند نیز کمک کند.
بنابراین هنر درمانی در عرصه های مختلف توانایی خود را نشان داده است. اگر بخواهیم به اثر بخشی دیگری از موسیقی درمانی اشاره کنیم می توان به پژوهش راسیگنو و همکارانش اشاره کرد که معتقدند درس های موسیقی در مدرسه یا فعالیت های خارج از مدرسه با همراهی والدین و فرزندان می تواند اثر مثبتی بر خواندن و ریاضی در دوران اولیه کودکی و نوجوانی داشته باشد بنابراین موسیقی با پیشرفت تحصیلی در طول سال های د بیرستان ارتباط مثبتی دارد.
روان شناسان از هنر درمانی برای کودکان بیشتر استفاده می کنند به دلیل اینکه کودکان به اندازه بزرگسالان در بیان احساسات توانایی ندارند. به عنوان مثال ترسیم و طراحی، کلید ورود به دنیای کودک است. رنگ ها، اندازه تصاویر، محل ترسیم در صفحه همه و همه از مسائل درونی کودکان خبر می دهند.
به هر صورت هنر درمانی یک روش مدرن و رضایت بخشی است که برای غلبه بر بسیاری از مشکلات اثر بخشی خود را نشان داده است و درمانگر حرفه ای به خوبی می تواند برای تشخیص مشکلات از این رویکرد بهره ببرد.

در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکز، برگزاری کلاس های خصوصی در منزل شما یا در مرکز می تواند مهارت دقت و تمرکز را در کودک شما افزایش دهد